Türk Metal gitti, mücadele sürüyor

Türk Metal gitti, mücadele sürüyor

Gebze’de bulunan Opsan fabrikasında Türk Metal Sendikasının fabrikadan silinmesi talebiyle başlattıkları direniş Türk Metal’in fabrikadan gitmesiyle sonuçlandı ancak direniş sürecinde işten atılan işçiler, alınmadı. İşçiler, patronla yapılan sözlü anlaşmaya güvenmediklerini ve sürecin takipçisi olacaklarını söylediler.  

İşçilerden Serkan Allahkulu, “Opsan işçisi ilk amacına ulaştı. Biz olmasak da arkadaşlarımıza daha sağlıklı daha çalışma ortamı bıraktık. Verilen sözler tutulmazsa direniş tekrar başlayacak” dedi. Direniş sürecinde seçilen temsilcilerin patron tarafından muhatap alınmadığını hatırlatan Allahkulu, “Temsilcimiz patron ile görüşmeye gittiğinde patron ona tek cümle kurdu. ‘Seni işten çıkardım. Senin işin burada bitti’ dedi. Opsan işçisi bu tutumları unutmayacak buna karşı da mücadele etmeye devam edecektir” diye konuştu. Patronun ilk önce 9, ardından 3 işçiyi işten atması direnişi zayıflatmış. Allahkulu olanları şöyle anlattı: “Fabrikayı karıştırıyormuş, propaganda yapıyormuş diy işçileri işten attılar. Temsilci seçildik, arkadaşların sesini duyurmak istedik. Bu arkadaşların sesi olduğumuz için bizi de attılar. İşten attıkları yetmedi hakkımızda suç duyurusunda bulundular.”

Fabrikada yetersiz havalandırma olması, köle gibi çalışmak, patronun baskıları işçileri dayanamaz noktaya getirmiş. Allahkulu, “Bursa metal direnişinden sonra patron korkmaya başlamıştı. Sakın böyle bir şey yapmayın diyordu. MESS’e bağlı fabrikalarda dağıtılan bin liralar ve erzak ücreti vardı. Opsan’da bizlere dağıtılmadı. Gerekçe olarak Mess’e olan borçları gösterdiler.  Bunların geç ödenmesi bardağı taşıran damla oldu. Kırılan testide su durmaz. Daha fazla dayanamayıp bu eylemi başlatmış oldular. Kazanım da elde edildi” dedi.

Opsan’da, Türk Metal’den istifa eden 9 işçinin işten atılması üzerine işçiler üretimi durdurarak Türk Metal’in gitmesi, sendika seçme haklarına saygı gösterilmesi ve atılan işçilerin geri alınması talebiyle direnişe başlamıştı. Direniş devam ederken 3 işçi temsilcisi daha işten atılmıştı. (Gebze/EVRENSEL)

www.evrensel.net