Mimar Sinan Mahallesi tapularını istiyor Belediye başkanı; 'Toplu konut yapalım' diyor

Mimar Sinan Mahallesi tapularını istiyor Belediye başkanı; 'Toplu konut yapalım' diyor

Erman TÜRKMEN
İstanbul

Tuzla Mimar Sinan Mahallesi’nde yaşayan binlerce insanı etkileyen imar sorunu için, Belediye Başkanı halk toplantısı gerçekleştirdi ve araziler üzerinde kamulaştırma yaparak yeni konut inşa etmek istediklerini açıkladı. Belediye Başkanı halkın tepkisi üzerine toplantıyı bitirmek zorunda kaldı. 2 yıl önce gündeme gelen imar sorunuyla ilgili mahkeme süreci halen devam ediyor. 

Tuzla Mimar Sinan Mahallesi, köylerinden göç etmiş Doğu-Güneydoğu ve Karadenizlilerin yaşadığı ve Tuzla’nın ekonomik seviyesi en düşük olan mahallesi. Her seçim döneminde siyasilerin tapu sözü vermesine rağmen, seçimden sonra bu sözler unutuldu. 1100 haneyi ilgilendiren bu sorunun çözülmesi noktasında Tuzla Belediye Başkanı Şadi Yazıcı’nın katılımıyla bir halk toplantısı gerçekleşti. 

Toplantıda konuşan Şadi Yazıcı, imar sorununu çözeceklerini ve halkın onay vermediği hiç bir projeye girişmeyeceğini söyledi. Ardından ağzındaki baklayı çıkarttı: Eğer ki, halkın onayı olursa Deprem Kanunu’ndan yararlanarak buraları belediye olarak istimlak edeceklerini, bunun maliyetini de kendileri karşılamak suretiyle burada 3 bin 500 dairelik bir toplu konut sistemi kurabileceklerini ve herkese buradan bir daire verebileceklerini söyledi. Bu sözler üzerine toplantıya katılan vatandaşlar tepki gösterdi. Yazıcı, halkın tepkisi ile karşılaşınca mahkeme sürecinde olan bölgenin sorununun çok uzun süreceğini söyleyerek halkı ikna etmeye çalıştı. Halkın tapu isteğine karşılık ise, kendilerinin mahkeme süreci devam eden bir yer için tapu vermesinin de mümkün olmadığını dile getirdi. 

Söz alan mahalleli Kemal Toprak, kendilerinin tek isteğinin mülkiyet tapularını almak olduğunu, insanların insani olmayan ev koşullarında yaşamalarına rağmen bu mülkiyet sorunu çözülmeden tadilat bile yapamadıklarını belirtti. Yine mahalle sakini Yavuz Taşçı da, bir dairede 2-3 hanenin nasıl yaşayabileceği sordu. Sorulara yanıt vermeyen Yazıcı, toplantıdan sonuç alınamayacağını belirterek toplantıyı bitirdi. 

www.evrensel.net