İş bırakan TPIC işçileri gözaltına alındı

İş bırakan TPIC işçileri gözaltına alındı

Cumhur DAŞ
Diyarbakır

Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO) bünyesinde, yurtiçi petrol arama faaliyetlerinde kullanılan TPIC taşeron şirketi bünyesinde çalışan 300 işçi iş bıraktı. Batman, Diyarbakır ve Siverek bölgelerinde çalışan işçiler, bugün iş akitlerinin feshedileceğinin kendilerine iletilmesinin ardından iş bıraktıklarını aktardı. Eylemin devam etmesi üzerine devreye sokulan jandarma birçok işçiyi gözaltına aldı. 

Batman, Diyarbakır ve Siverek bölgelerindeki petrol sondaj kuyularını terk etmeyerek eyleme geçen TPİC işçileri, seçimden önce kendilerine verilen sözlerin tutulmasını istiyor. Eyleme ilişkin gazetemize konuşan Batman Sondaj Kuyusunda çalışan Alican Beğde, ocak ayında yapılan eylemleri hatırlatarak, “Sözleşmemiz daha önce 31 Aralık 2014 tarihi itibariyle feshedilmişti. Ancak yaptığımız eylemler sonucu asgari ücret üzerinden 6 aylık bir sözleşme yenilenmesi yapıldı. Daha sonraki süreçte TPAO yöneticileri ve siyasilerle yaptığımız görüşmelerde sözleşmelerin Aralık ayına kadar uzatılacağı ve bu süre içerisinde de kalıcı bir çözümün bulunacağı sözü verildi. Ancak geçtiğimiz gün TPAO yöneticileri iş akdimizin 30 Haziran günü feshedileceğini duyurdu. Bu durum üzerine bizde sondaj kuyularında iş durdurduk. Sesimizin duyulmasını istiyoruz. Bize verilen sözlerin tutulmasını istiyoruz.” 
Bulundukları alanın etrafına askerlerin geldiğini söyleyen Beğde, “Zaman zaman bize eylemi bitirin, diyorlar. Burada bir müdahalede olabilir” dedi.

‘SEÇİM VAADİ’

Diyarbakır sondaj kuyusu işçisi Cumali Peker de kendilerine seçimden önce birçok vaat verildiğini söyleyerek, “Seçim bittikten hemen sonra bizi işten çıkartıyorlar. Bize verdikleri sözler bir seçim yatırımıydı. Bir çözüm bulunana kadar sondaj kuyularını terk etmeyeceğiz” dedi.

TEKİK: İŞÇİLER KADROLU ÇALIŞMALI

Petrol-İş Batman Şube Başkanı Mustafa Mesut Tekik ise bugüne kadar TPAO yöneticileri ve siyasi parti temsilcileriyle birçok görüşme yaptıklarını ancak sorunun çözümü konusunda bir adım atılmadığını anlattı. Tekik, “TPIC’te çalışan arkadaşlarımızın resmi olarak sendikaya üyelikleri yok. Ancak bu arkadaşlarımızın TPAO’nun asıl işini yapan işçiler olduğuna dair açtığımız bir dava süreci var. TPIC işçileri esasen kamu işçisi olarak örgütlü, güvenceli ve kadrolu çalışmalıdır. Bu süreçte ise kendileri bir inisiyatif geliştirdi ve seslerini duyurmak için iş bıraktılar. Biz sendika olarak işçilerin bu haklı eyleminin yanındayız” dedi.

GÖZALTINA ALINDILAR

Eylemin devam etmesi üzerine devreye jandarma sokuldu. Jandarma, kulelerde devam eden eylemin bitmemesi halinde müdahale edeceğini açıkladı. İşçilerin geri adım atmaması üzerine kulelere giren jandarma birçok işçiyi gözaltına aldı. 

Son Düzenlenme Tarihi: 29 Haziran 2015 16:47
www.evrensel.net