İHD'den Avrupa Parlamentosu'na Kamp Armen için mektup

İHD'den Avrupa Parlamentosu'na Kamp Armen için mektup

İHD İstanbul Şubesi Irkçılık ve Ayrımcılığa Karşı Komisyonu üyeleri, Kamp Armen'in iadesiyle ilgili duyarlılık yaratmak amacıyla Avrupa Konseyi ve Avrupa Parlamentosu'na mektup gönderecek.

İHD İstanbul Şubesi Irkçılık ve Ayrımcılığa Karşı Komisyonu, Kamp Armen'in, Ermeni halkına iadesi için Avrupa Konseyi ve Avrupa Parlamentosu'na gönderecekleri mektuba ilişkin dernek binasında basın toplantısı düzenledi. "Kamp Armen için Avrupa Konseyi ve Parlamentosuna başvuruyoruz" pankartının asıldığı toplantıda açıklamayı yapan İHD Genel Merkez Yönetim Kurulu Üyesi Avukat Eren Keskin, Avrupa Konseyi İnsan Hakları Komiseri ve Avrupa Parlamentosu Türkiye Raportörü'ne mektup yazdıklarını belirterek, mektubu Kamp Armen'nin tarihçesinin ve mücadelesinin anlatıldığı ek bir kitapçıkla birlikte bugün göndereceklerini söyledi. 

'GASPA DERHAL SON VERİN'

Mektupta, Kamp Armen'nin tapusunun Ermeni halkına iade edilmemesinin insan hakları ihlali olduğunu ve Türkiye'nin taahhüt ettiği Avrupa Birliği'ne katılım kriterlerini yerine getirmediğini anlattıklarını dile getiren Keskin, Kamp Armen'nin Ermeni toplumuna iade etmek için gerekli bütün işlemlerin yerine getirilmesi konusunda yetkilileri uyardı. Keskin, Türkiye yalnızca ulusal hukuka değil, kendisini bağlayan uluslararası hukuka uymakla da yükümlü olduğunun altını çizerek, "Gaspa derhal son verin" dedi. (DİHA)

 

www.evrensel.net