AKP'nin YPG'yi durdurma planı!

AKP'nin YPG'yi durdurma planı!

YPG güçleri Til Ebyad'ı IŞİD'den kurtardığından beri 'PYD, IŞİD'den daha tehlikeli' korosunun başını çeken AKP ve Erdoğan'ın kontrolündeki Sabah Gazetesi, bugün hükümetin yeni planını açıkladı.

YPG güçleri Til Ebyad'ı IŞİD'den kurtardığından beri 'PYD, IŞİD'den daha tehlikeli' korosunun başını çeken AKP ve Erdoğan'ın kontrolündeki Sabah Gazetesi, bugün hükümetin yeni planını açıkladı.

Sabah'a göre Türkiye, angajman kuralını değiştirerek hedefine IŞİD'i koyacak. Sınırda IŞİD'li görürse saldıracak. IŞİD'in Suriye'ye ana ikmal kaynağı olarak kullandığı Til Ebyad'ı kontrol ettiği süre boyunca gündeme gelmeyen bu önlemin hikmeti ise haberin ayrıntılarında gizli.

AKP'nin asıl hedefi IŞİD'den ziyade YPG. Til Ebyad düştüğünden beri, 'Kürt Koridoru' endişesini dile getiren Erdoğan ve hükümet kaynakları yeni stratejiyle el Kaide'nin Suriye kolu el Nusra Cephesi ve Ahraru'ş Şam gibi cihatçı örgütlerle Azez'de aktif olan bazı ÖSO gruplarını daha açıktan destekleyecek. Habere göre bu yolla Azez'e saldıran IŞİD'in burayı ele geçirmesinin engellenmesi ve söz konusu grupların IŞİD ve YPG'ye operasyon yapması hedefleniyor.

Sabah'ın haberinde bu plan şöyle özetleniyor: "Cerablus -Azez arası güvenlği sağlanınca kantonların birleşmesi ihtimali kalkacak, Kürt koridoru endişesi sona erecek."

Haberde Türkiye'nin "Fırat'ın batısını" yani, YPG'nin kontrolüne geçmesi muhtemel Cerablus ve batısındaki bölgeyi "kırmızı çizgi" olarak gördüğü belirtiliyor. Bu bölgenin hakimiyet sağlandıktan sonra haberde 'ÖSO' diye geçirilen cihatçı gruplara bırakılacağı ifade ediliyor.

Sabah, bu planı şöyle aktarıyor:

"Türkiye başından beri savunduğu "Sadece DAEŞ'e değil, rejime karşı da mücadele" tezini de hayata geçirmek istiyor. Bu çerçevede kurulacak güvenlikli bölge, Azez-Mare çevresini kontrol altında tutan ÖSO'nun DAEŞ tehdidini azaltacak. Türkiye Suriye'nin kuzeyinde DAEŞ'i püskürterek geçici bölge oluşturduktan sonra alanı ÖSO'ya bırakacak. ÖSO, IŞİD ve PYD'ye operasyon yapacak. Türkiye ÖSO'ya aktif destek verecek. Cerablus -Azez arası güvenlği sağlanınca kantonların birleşmesi ihtimali kalkacak, Kürt koridoru endişesi sona erecek."

Bugün düzenlenecek MGK sonrası Türkiye'nin Suriye'ye yönelik yeni planının açıklanması bekleniyor. (HABER MERKEZİ)

Son Düzenlenme Tarihi: 29 Haziran 2015 10:21
www.evrensel.net
ETİKETLER AKPYPGIŞİD