AGD okullarda din eğitimi vermek için başvuru yaptı!

AGD okullarda din eğitimi vermek için başvuru yaptı!

İzmir’de Anadolu Gençlik Derneği, yaz aylarında okullarda dini eğitim vermek için Valiliğe başvuruda bulundu.

Metehan UD
İzmir

İzmir’de Anadolu Gençlik Derneği, yaz aylarında okullarda dini eğitim vermek için Valiliğe başvuruda bulundu.

Derneğin İzmir Şube Başkanı Fatih Yılmaz tarafından verilen dilekçede her yıl yaz aylarında dernek binalarında yetiştirme, takviye, hazırlık, mesleki ve sportif eğitim adı altında gerçekleştirdikleri kursları bu yıl okullarda vermek istedikleri belirtildi.

DİLEKÇEDE İÇERİK YOK

Dilekçede kursların içeriklerine, hangi derslerin verileceğine, hangi yaştaki çocuklara verileceğine ve kimlerin ders vereceğine dair ayrıntılı bilgi bulunmuyor. Konuyla ilgili görüştüğümüz dernek başkanı Fatih Yılmaz kursların ayrıntısı hakkında bilgisi olmadığını belirterek, derneğin genel merkezine yönlendirdi.

KARAR İL MİLLİ EĞİTİMDE

Dilekçe Valilik tarafından ‘olur’ yazısı alabilmek için İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğüne gönderildi. Milli Eğitim Müdürlüğünde oluşturulan kurul ‘olur’ yazısı vermeyi kabul ederse Anadolu Gençlik Derneği, 30 Ağustos tarihine kadar belirlenen okulları kullanabilecek. İzinle beraber derneğin mahallelerdeki binalarında verdikleri kursları okullara taşıyacaklar.

‘MEŞRULAŞTIRILMAK İSTENİYOR’

Eğitim Sen İzmir 1 No’lu Şube Örgütlenme Sekreteri Hanifi Duman, hükümetin politikalarının bu tür oluşumları cesaretlendirdiğine dikkat çekerek “Zaten din bilgisi ve ‘seçmeli’ din eğitimi öğrencilere yıl boyunca veriliyor. Bu yaz aylarında da dernekler, vakıflar aracılığıyla devam ettirilmek isteniyor. Camilerde ve bilimum tarikat evlerinde verilen Kur’an kursları okullarda da verilerek daha da meşrulaştırılmak isteniyor” dedi.

‘OLUR YAZISI VERİLMESİN’

İl Milli Eğitim Müdürlüğüne de çağrıda bulunan Duman hiçbir kuruma yetiştirme kursu ve din eğitimi adı altında okulların kapılarının açılmaması gerektiğini ifade etti. Laik, bilimsel eğitimi savunmaya devam edeceklerini de ekleyen Duman velilere de çağrıda bulunarak “Çocuklarınızı bu tür kurslara göndermeyin” dedi.  

Öte yandan ‘Okullar Hayat Bulsun’ projesi kapsamında geçtiğimiz yıl Çiğli Müftülüğü ve İzmir Çiğli İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından Çiğli’de okullarda cami hocaları tarafından kuran kursu verilmişti.

YASA NE DİYOR?

Dersane ve kurs merkezlerinin kapatılmasının ardından hazırlanan Örgün ve Yaygın Eğitimi Destekleme ve Yetiştirme Kursları Yönergesi’nde okullarda kursları sadece Milli Eğitimin verebileceği belirtiliyor. Bu kapsamda da daha öncesinde belediyelerin yaptığı kurs başvuruları kabul edilmedi.

www.evrensel.net