‘AKP, IŞİD’e hiçbir zaman tavır almadı’

‘AKP, IŞİD’e hiçbir zaman tavır almadı’

Kobanê’deki IŞİD katliamının Til Ebyad (Girê Spî) zaferini hazmedemeyenlerin planı olduğunu söyleyen Kobanê Kantonu Yürütme Meclisi Başkan Yardımcısı Xalid Berkel, Türkiye’nin IŞİD’e karşı hiçbir zaman tavır almadığını söyledi.

Hayri DEMİR
Mehmet Sıddık DAMAR

 
Kobanê’deki IŞİD katliamının Til Ebyad (Girê Spî) zaferini hazmedemeyenlerin planı olduğunu söyleyen Kobanê Kantonu Yürütme Meclisi Başkan Yardımcısı Xalid Berkel, Türkiye’nin IŞİD’e karşı hiçbir zaman tavır almadığını söyledi. Berkel, ‘PYD DAİŞ’ten daha tehlikelidir’ diyenlerin bu katliama en çok sevinenler olduğunu belirterek, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın savaş çığırtkanlığının ise sadece Rojava’ya değil Türkiye’ye de zarar getireceği uyarısında bulundu.

Kobanê’deki IŞİD katliamında çoğunluğu kadın ve çocuk 201 kişi yaşamını yitirirken, yüzlerce kişi yaralandı. Kürtlere dönük en büyük sivil katliamlardan biri olarak tarihe geçen katliama ilişkin konuşan Kobanê Kantonu Başkan Yardımcısı Xalid Berkel, katliamın Rojava’da oluşan demokratik modeli ve Kobanê ile Girê Spî zaferlerini hazmedemeyenlerin planı olduğunu söyledi.

Katliamın insanlığa karşı işlenen bir suç olduğunu söyleyen Berkel, “Üç ayrı koldan Kobanê’ye sızan çeteler, bir çok yerde bomba yüklü araçlar patlattı. Bu sızmalardan birisinin Türkiye tarafından olduğu yönünde bilgiler var. Bunlar elimizdeki esir çetecilerin konuşmalarıyla tam olarak netleşecek” dedi.

Rojava’ya dönük kirli politikaları devreye koyan ülkelerden birinin de Türkiye olduğunu ifade eden Berkel, “Türkiye hiçbir zaman DAİŞ çetelerine karşı olduğunu söylemedi. Bunun yerine kendi halkını, vatanlarını çetelerden savunan YPG/YPJ güçlerimizi ‘terörist’ olarak ilan ettiler” dedi. Berkel, Girê Spî’nin özgürleştirilmesinin ardından ‘PYD DAİŞ’ten daha tehlikelidir’ diyenlere de tepki göstererek, “Türkiye devleti acaba bu katliama sevinmiş midir? Yüzlerce çocuğun kafasının kesilmesinden memnun mudurlar” diye sordu.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın Rojava’ya dönük söylemlerine de yanıt veren Bekel, “Erdoğan her söyleminde bizlere olan düşmanlığını ve hazımsızlığını açığa vurmaktadır. Erdoğan’ın savaş çığırtkanlığı çok tehlikeli. Bu dil hem Türkiye’ye hem de Rojava’ya zarardan başka bir şey getirmez. Türkiye’nin bir an önce Rojava’ya karşı tutumunu değiştirmesi gerek” dedi. (Kobanê/DİHA)

www.evrensel.net