ABD’li Hyundai işçileri  güvenli çalışma istiyor

ABD’li Hyundai işçileri güvenli çalışma istiyor

Otomobil fabrikasında çalışmak bir zamanlar iyi yaşam koşulları sağlarken, şimdi ise ülkedeki en düşük ücretli işlerle aynı seviyede.

ABD’nin Alabama eyaletinde, Hyundai’ye otomobil parçaları üreten fabrikalarda düşük ücretlerle ve tehlikeli koşullarda çalışan işçiler bir süredir çeşitli eylemler gerçekleştiriyorlar.

Birleşik Otomobil İşçileri Sendikası, 25 Haziran’da Hyundai’nin Güney Kore’deki merkezine iletilmek üzere 20’den fazla eyalette yer alan Hyundai yetkili servislerine 25 bin imzayı geçen bir dilekçe gönderdi. Actionnetwork.org’ta yer alan dilekçede, Hyundai için koltuk minderi üretimi yapan Lear şirketinde çalışan işçilerin hem çok düşük ücretlerle çalıştığı hem de astım ve çeşitli solunum yolu hastalıklarına yol açan  tehlikeli kimyasallar ile üretim yaptığı belirtiliyor. Dilekçede ayrıca Hyundai’nin bu konuda acilen harekete geçmesi ve Lear şirketinin işçilerin ücretlerini yükseltmesi ve sağlıklı bir çalışma ortamı için gereken önlemi alması için ısrarcı olması gerektiği yazıyor.

Bahsedilen Lear şirketi, ABD’nin otomobil parçaları üretimi gerçekleştiren ve geçtiğimiz yıl 17 milyar doların üzerinde gelir elde eden en büyük şirketlerinden biri. Buzfeed.com’dan Cora Lewis’in haberine göre, otomobil fabrikasında çalışmak bir zamanlar iyi bir yaşam koşulları sağlarken, şimdi ise McDonald’s ya da Walmart gibi en düşük ücretli işlerle aynı seviyede. Ayrıca, ücretlerin düşük olmasının bir başka nedeni, otomobil parçası üreten işçilerin yaklaşık yüzde14’ü doğrudan fabrikaların işçileri değil, işçi bulma kurumlarına bağlı işçiler oluşu. Bu kurumlar, işçilere ortalama ücretin altında ödeme yapıyor.

24 FABRİKADA SAĞLIK İHLALİ

Son beş yıl içinde Alabama’daki Hyundai’ye parça üretimi yapan 24 fabrikanın sağlık ve güvenlik ihlali yaptığı iddia ediliyor, yapılan 79 ihlalden 46’sı “Ölümle ya da ciddi fiziksel zararla sonuçlanabilecek bir kaza, hastalığa neden olacak” tehlikeler içerdiği için “ciddi” olarak sınıflandırılmış. Sağlık koşullarını ihlal eden şirketler arasında Lear şirketi de var. Mayıs ayında ABD Çalışma Bakanlığına bağlı Çalışma Güvenliği ve Sağlığı Birimi (OSHA), üretimde kullanılan ve astım ve kansere yol açan kimyasallarla ilgili gereken önlemleri alması konusunda uyarmış. (DIŞ HABERLER)

Son Düzenlenme Tarihi: 29 Haziran 2015 00:48
www.evrensel.net
ETİKETLER ABDHyundai