Arçelik Beylikdüzü çalışanları:  Aynı suda iki kez yıkanmaz

Arçelik Beylikdüzü çalışanları: Aynı suda iki kez yıkanmaz

Arçelik Beylildüzü çalışanları, MESS tarafından verilen brüt 3500 lira ücreti yetersiz buluyorlar. Görüştüğümüz işçiler, böyle göstermelik ücretler yerine kalıcı saat ücret artışları istiyor.

Arçelik Beylildüzü çalışanları, MESS tarafından verilen brüt 3500 lira ücreti yetersiz buluyorlar. Görüştüğümüz işçiler, böyle göstermelik ücretler yerine kalıcı saat ücret artışları istiyor. İşçiler arasında sendikaya ve patrona karşı ciddi güvensizlik var. İşçilerin çoğu bu güvensizliği sendikadan istifa ederek gösteriyor. Ancak Bursa’da olduğu gibi ne somut talepler etrafında bir araya gelebiliyorlar ne de fabrikanın genelini kapsayan bir komite kurabiliyorlar.

İstifa edenler içerisinde daha organize olan işçiler var ancak onlar da patron ve Türk Metal Sendikasıyla görüşmeler yapıp kendi arkadaşlarının temsilci olması için uğraş veriyorlar. Tabi bu olay kolay olmuyor. Birgün şube başkanıyla görüşüp sözler alıyorlar. Ve arkadaş gruplarıyla konuşup anlaşmaya vardıklarını söyleyip istifa edenlerin tekrardan Türk Metal’e üye olmalarını istiyorlar. Diğer gün sendika şube başkanının sözünü tutmadığını söyleyerek tekrardan istifa edeceklerini belirtiyorlar. Bu durum istifa eden işçilerde ciddi rahatsızlık oluşturuyor. Bazı işçiler istifa ettiğimiz sendikada ne değişiklik oldu ki geri dönüyoruz diye tepki gösterirken diğer işçiler ise birlikte hareket edip sendika temsilcisi olduklarında güç olacaklarını düşünüyorlar.

İŞÇİLER TEPKİLİ

İstifa eden bir grup işçi Türk metal sendikası ve işverenle birlikte bu süreci ele alan arkadaşlarına ‘aynı suda iki defa yıkanmaz’ sözüyle hatalarından geri dönemleri için uyarıda bulunuyorlar. “Baş aynı olduktan sonra kişilerin değişmesi sorunları çözmez. Bugün Salih’i kötü adam olarak konuşurken yarın Yusuf’u, Gökhan’ı fabrikadaki işçiler konuşacak. Salih sadece birey değil Türk Metal ile patronun fabrikadaki sözcüsü” diyen işçiler, patronla , sendikanın seçtiği veya onay verdiği isimlerin kendi haklarını savunamayacaklarını ve kendi yararlarına hiçbir karar alamayacaklarını söylüyorlar. İşçiler, “Bu süreç sadece temsilcilik seçimi üzerinden yürümez. Sağlam talepler etrafında bir araya gelmeliyiz. Bu mutlaka olmalıdır. Seçim sonrasında karşımızda patron, sendika ve somut kazanımlar bekleyen arkadaşlarımızın olacağı gerçeğini unutmamalıyız diyorlar” diyorlar.  

GÜN BİRLİK OLMA GÜNÜ

İşçiler, Türk Metal’in brüt 3500 liranın kendileri tarafından alındığını söylemesinin koca bir yalan olduğunu ifade ediyorlar. Alınan bu paranın Bursa’daki Renault, TOFAŞ, FORD çalışanlarının mücadeleleri sonucunda olduğunu söylüyorlar. “Türk Metal ve patronla aile olamayacağımız çok açık diyen” işçiler, “Eğer öyle olsaydı sözleşme sürecinde bize gerekli saat ücret artışını yaparlardı. Bugün TOFAŞ’ta, Mako’da işçileri kesinlikle atmayacağız demelerine rağmen patronun sendikayla birlikte nasıl işçileri attırdığını hep birlikte görüyoruz” diyorlar. Sendika ile bu süreci götürmeye çalışan arkadaşlarına tekrar sesleniyorlar: “Sizlerde temmuz ayındaki tatilde ve ya birliktelik bozulmaya başladığında işten atılabilirsiniz.  Sizin yaptığınız hatalar bizlerinde atılmasına neden olabilir. İşten atılmaların sorumluluğunu alabiliyor musunuz? Türk Metal’le devam etmek demek işten atılmaları onaylıyoruz demektir. Vebali sendikayla hareket edenlerin üzerinde olacak. O yüzden gelin birlik olalım taleplerimizi belirleyelim. Bu süreçte hiçbir arkadaşımızın atılmasına göz yummayalım. Göstermelik paralar değil kalıcı saat ücret artışları için mücadele edelim. Kendi temsilcilerimizi işyerinde bölümlerde çalışan arkadaşlarımızın önerisi ile belirleyelim. Hangi sendikayla devam edeceğimizi iş yerinde kuracağımız sandık sonuçlarından sonra belirleyelim. Diğer fabrikalarda atılan arkadaşlarımız için işyerimizde tepkimiz gösterilim. Gün birlik olma günü.” (İstanbul/EVRENSEL)

www.evrensel.net