Doğayı katleden tünele keşif

Doğayı katleden tünele keşif

Arhavi’de Kavak HES inşaatı için, izinsiz olarak vatandaşların arazisine girerek tünel açmaya başlayan MNG firmasına karşı, Arhavi Sulh Hukuk Mahkemesinde açılan müdahalenin men edilmesi davasında bilirkişi keşfi yapıldı. Keşif sırasında, köylüler ve çevre ilçelerden gelen hayat savunucuları da hazır bulundu.

Hamdi GÖKDENİZ
Artvin

Arhavi’de Kavak HES inşaatı için, izinsiz olarak vatandaşların arazisine girerek tünel açmaya başlayan MNG firmasına karşı, Arhavi Sulh Hukuk Mahkemesinde açılan  müdahalenin men edilmesi davasında bilirkişi keşfi yapıldı. Keşif sırasında, köylüler ve çevre ilçelerden gelen hayat savunucuları da hazır bulundu.

Kavak HES projesi, proje hakkında verilen ÇED olumlu kararının iptal edilmesi ile 2015 yılı ağustos ayında durmuş fakat yeniden alınan ÇED olumlu kararı ile nisan 2015’ten itibaren yeniden hayata geçirilmişti.

Tünel inşaatının, vatandaşların arazisinde herhangi bir kamulaştırma işlemi yapılmadan başlaması, dinamitler atılması üzerine, tünel inşaatının durdurulması talebiyle, iki vatandaş tarafından dava açılmıştı.

Açılan davalar üzerine atanan bilirkişiler ile beraber yerinde inceleme yapıldı. İncelemeye köylülerin avukatı Yakup Şekip Okumuşoğlu ve çok sayıda köylü katıldı.

İnceleme esnasında şantiye alanının dışında toplanan Arhavi Doğa Koruma Platformu üyeleri tarafından bir basın açıklaması yapıldı. Açıklamada, “Kavak HES projesi kapsamında başlatılan iletim tünelinin  izinsiz ve hukuksuz bir şekilde başlatılmış, vatandaşların arazilerine tecavüz edilmiştir. Bu duruma tepki göstermek için buradayız.” denildi.

HAKİME DERTLERİNİ ANLATTILAR

Keşif esnasında tünelin ulaştığı evlerde oturan vatandaşlar, yapılan patlatmalardan çok büyük ölçüde rahatsız olduklarını ifade ederek, davanın hakimine dertlerini anlatmaya çalıştılar. Keşif esnasında jandarma geniş güvenlik önlemleri aldı.

www.evrensel.net