Kapıları tek tek çalıp katlettiler

Kapıları tek tek çalıp katlettiler

Suruç Devlet Hastanesi'nde tedavileri süren Kobanêli yaralılar, IŞİD’in saldırılarda keskin nişancı ve susturucu silah kullandığını anlattı. Yaralılardan Fewziye Eli, "Kapıları tek tek çalıp katlettiler. Önce sessizce sızıp öldürdüler, ardından ise açık açık mahalleleri taradılar" dedi. 

IŞİD’in Kobanê'ye sızarak gerçekleştirdiği katliamda yaralanan Kobanêlilerin tedavisi Suruç, Urfa ve Diyarbakır'daki hastanelerde devam ediyor. Toplamda 180 yaralının getirildiği Urfa ve diğer illerde 8 yurttaş yaşamını yitirdi. Suruç Devlet Hastanesi'nde tedavi altına alınan yaralılar IŞİD’in Kobanê çevresi ve köylerinde yaptığı keskin nişancılarla saldırdığını ve mahallelere sızan çetelerin ise susturucu silah kullandığını söyledi.

'SALDIRIDA KESKİN NİŞANCILAR VARDI'

Berxbatan köyünden getirilen yaralılardan 70 yaşındaki Abdulaziz Mustefa, köy meydanında gezenlerin nereden geldiği belirsiz kurşunlarla yaralanarak, yere yığıldığını söyledi. Abdulaziz, "Saldırıda keskin nişancılar kullanıldı. Nasıl siper alacağımızı bilemedik, kimseyi göremedik. Ben de ne olacağını anlamadım zaten, kayınpederim birden yere yığıldı, ne oldu diye ona doğru giderken birden kolumda bir ağrı hissettim. Kendimi hemen yere attım. O an birçok kişi aynı anda yere yığıldı. Etrafımızda hiç kimse yoktu, ben kimseyi görmedim" dedi. Mustefa, "Kayınbabamın akrabalarından 5 aile hepsi katledildi. Geriye hiç kimse kalmadı. Bizim ailede ise ben ve oğlum yaralandık" diye anlattı.

'KUTLAMA VAR SANDIK'

Kobanê merkeze bağlı Miktele bölgesinde IŞİD’in sabaha doğru saldırı gerçekleştirdiğini söyleyen 65 yaşındaki yaralı Fewziye Eli ise saldırıyı fark eden akrabalarının birçok kişiyi aradığını, ancak hiç ses olmadığı için kimin nereden saldırdıklarını anlayamadığı için kaçamadığını söyledi. Eli, "Kapıları tek tek çalıp katlettiler. Önce sessizce sızıp öldürdüler, ardından ise açık açık mahalleleri taradılar. Geriye kalanlar kutlama olduğunu sandığı için dışarı çıktı. Normalde Kobanê'de bir kutlama olduğunda havaya ateş açılır. Sesler o kadar yoğundu ki, bunun bir saldırı olacağını hiç kimse düşünmedi. Geriye kalanlaar ise bu şekilde katledildi. Ben sırtımdan ve karnımdan yaralanmıştım, tüm olanları gördüm" diye anlattı. (DİHA)

www.evrensel.net