Gazeteci Şık’a “Paralel Yürüdük’ kitabından dava

Gazeteci Şık’a “Paralel Yürüdük’ kitabından dava

Gazeteci Ahmet Şık hakkında aralık 2014’te çıkan “Paralel Yürüdük Biz Bu Yollarda” başlıklı kitabı nedeniyle eski Ulaştırma ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım’ın şikayetiyle hakaret davası açıldı. Cemaate bağlı kadroların emniyet teşkilatında örgütlenmesini işleyen “İmamın Ordusu” kitabı henüz tamamlanmamışken 3 Mart 2011’te Nedim Şener ile birlikte gözaltına alınıp üç gün sonra “Ergenekon örgütüne yardım” iddiasıyla tutuklanan gazeteci Ahmet Şık, şimdi de “Paralel Yürüdük Biz Bu Yollarda” kitabı nedeniyle 2 yıl 8 ay hapisle karşı karşıya bulunuyor.

13 EKİM’DE HAKARETTEN YARGILANACAK

Bianet’ten Erol Önderoğlu’nun haberine göre Yıldırım’ın 6 Mart’ta yaptığı şikayetle ilgili soruşturmasını sonuçlandıran İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, Gazeteci Mehmet Baransu’ya atfen, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Köşke çıkma hesapları içerisinde “Emanetçi Başbakan” olarak Binali Yıldırım’ın düşünüldüğüne dair ifadeleri ve eski bakanın çevresine dair yatırım ve yolsuzluklarına dair iddiaların kitapta işlenmesini yargılama nedeni saydı. Geçmişte haber ve kitapları nedeniyle “soruşturmanın gizliliğini ihlal”, “Emniyet kuvvetlerini tahkir ve tezyif”, “Askeri kuvvetleri aşağılama” gibi pek çok gerekçeyle yargılanan Ahmet Şık, 13 Ekim’de İstanbul 2. Asliye Ceza Mahkemesinin karşısında “Binali Yıldırım’a hakaret” suçlamasıyla çıkacak.

ŞİKAYET 125, 216, 267, 213, 214, 215 VE 218’DEN

İstanbul Cumhuriyet Savcısı Umut Tepe, 22 Mayıs 2015 tarihli iddianamesinde, AK Parti ve cemaat arasındaki ilişkilerin geçmişi ve bugününü ele alan gazetecinin Ceza Kanunu’nun (TCK) 125/1-2-3(a) ve 53. maddeleri uyarınca cezalandırılmasını talep etti. Şikayet, 125, 216, 267, 213, 214, 215 ve 218. maddeleri üzerinden yapılmıştı. (MEDYA SERVİSİ)

www.evrensel.net