'Soykırım Kamp Armen'de sürüyor'

'Soykırım Kamp Armen'de sürüyor'

Tuzla'daki Ermeni yetimhanesi Kamp Armen'in koşulsuz şartsız halka geri iade edilmesi için Nor Zartonk ve Kamp Armen Dayanışması'nın çağrısıyla bugün Taksim'de eylem yapıldı. 

6 Mayıs'ta başlayan yıkımı durdurmak için 52 gündür direnen Kamp Armen Dayanışması ve Nor Zartonk'un çağrısıyla bir araya gelen kitle Tünel'den Galatasaray Lisesi önüne kadar yürüdü. HDP İstanbul Milletvekilleri Sezai Temelli, Filiz Kerestecioğlu, Ali Kenanoğlu ve Garo Paylan'ın da destek verdiği yürüyüşte ortak basın açıklamasını Nor Zartonk'dan Diren Cevahir Şen okudu. 

Kamp Armen'in mülkiyet hakkını Ermeni toplumundan gaspedenin devlet, başbakanlık ve Vakıflar Genel Müdürlüğü olduğunu vurgulayan Şen “1915'den bu yana yerimize, yurdumuza, evimize, mülklerimize, ibadethanelerimize, mezarlıklarımıza, vakıflarımızın her türlü varlığına ve hatta kültürümüze el koyan, toplumsal belleği yerle bir eden devlet politikası yani soykırım Kamp Armen'in iade edilmemesinde olduğu gibi bugün tüm şiddetiyle devam etmektedir. Kamp Armen koşulsuz ve ivedilikle Ermeni halkına iade edilmelidir" dedi. 

'KAMP ARMEN SOYKIRIMIN BELGESİDİR' 

Direnişin 52 gündür sürdüğünü fakat 100 yıldır adalet beklediklerini belirten HDP İstanbul Milletvekili Garo Paylan, "Tarihe bakamayanlar Kamp Armen'e bakmalıdır. Kamp Armen soykırımın belgesidir" dedi. Kamp Armen sayesinde Rojava'yla, Hrant Dink'le, Sevag Balıkçıyan ve soykırımla yüzleşeceğiz diyen Paylan, '52 değil 502 yıl geçse direneceğiz' açıklamalarında bulundu. 

Yürüyüş boyunca Ermenice, Kürtçe ve Türkçe sloganlar atan kitle, "Kobane'de düşene dövüşene bin selam" sloganıyla Kobane'ye ve "Her yer Yerevan her yer direniş" sloganıyla Ermenistan'a selam gönderdi. (İstanbul/EVRENSEL)

www.evrensel.net