Birleşik Metal-İş’ten metal işçilerine çağrı

Birleşik Metal-İş’ten metal işçilerine çağrı

Yaklaşık 45 gün önce Bursa’da metal işçilerinin yemekhane ve vardiyaya kalmama eylemleriyle başlayan süreç, iş durdurma ve sendika istifa eylemleri ile devam ediyor.

Yaklaşık 45 gün önce Bursa’da metal işçilerinin yemekhane ve vardiyaya kalmama eylemleriyle başlayan süreç, iş durdurma ve sendika istifa eylemleri ile devam ediyor. Türk Metal Sendikası’ndan istifa edip sendika değiştirmek isteyen işçiler metal patronlarının ve Türk Metal sendikasının fabrikalardaki baskılarıyla soğutulmaya çalışılıyor. Tofaş ve Mako’nun ardından Ototrim’de de işten atmalar başladı.

Metal direnişinden sonra Türk-Metal’den istifa edip, Birleşik Metal-İş sendikasında örgütlenmeye başlayan Ototrim işçileri de işten atıldı. İşten atılan 56 Ototrim işçisi ile birlikte açıklama yapan Birleşik Birleşik Metal-İş Bursa Şube Başkanı Ayhan Ekinci, “Domuzdan post, sermayeden dost olmaz. Metal iş kolunda çirkin bir oyun oynanıyor. Sermaye sınıfının örgütü, 30 yıllık işbirlikçi dayatmacı sendika ve toplu sözleşme sisteminin çöküşünü geciktirmek için her türlü yol ve yöntemi denemekten vazgeçmiyor” dedi.

Metal işçilerinin bütün işyerlerinde saat ücretlerinin artırılması için ortak bir mücadele etmesi gerektiğini söyleyen Ekinci, işkolu barajının düşürülmesiyle ilgili olarak “Sendika seçme özgürlüğünüz olacak denildi, koyu sarıdan açık sarıya yönlendirme, hatta perde arkasında Koç’un bağımsız sendikasını kurma çabaları var. O kadar büyük tesadüf ki, Anayasa Mahkemesi’nin bağımsız sendikalar için yüzde 3 olan işkolu barajının yüzde bire düşüren kararının yayınlanması bu günlere denk geldi” dedi. Diğer sendikaların işçilere seçim, şube ve bayram parası vaat ettiğini söyleyen Ekinci, ancak metal işçilerinin bu isyanının iş birlikçi ve dayatmacı sendikal anlayışı yıktığını ve bu işin bittiğini söyledi.

ÇAĞRI YAPTI

Metal işçilerini, Birleşik Metal-İş’te örgütlenmeye çağıran Ekinci, “Metal işçilerinin başka seçeneği yok! Tek bir seçeneği var. Kendi sendikalarında, gerçek sendika da yani Birleşik Metal-İş’te birleşmek” dedi.

Meclis’i ve Bursa milletvekillerini göreve çağıran Ekinci, partiler arasında bir komisyon kurulmasını, bu komisyonun işten atmaları durdurmasını ve atılan işçileri geri aldırmasını talep etti. Ekinci, “50’yi aşkın işyerinde sarı sendika sıfırlanmıştır. Şuanda bu işyerlerinde yetki sorunu ortaya çıkmıştır.Yetki süreci yeniden başlatılmalıdır. Parlamento bu konuda üzerine düşen görevi yerine getirmelidir” dedi (Bursa/EVRENSEL)

Son Düzenlenme Tarihi: 26 Haziran 2015 18:50
www.evrensel.net