RES şirketi köylülerden  15 milyon istedi

RES şirketi köylülerden 15 milyon istedi

İzmir'in Karaburun ilçesi Yaylaköy Mahallesi’nde yaşayan köylüler, verdikleri hukuk mücadelesiyle, rüzgar enerjisi santrali (RES) projesinin 47 türbini için, mahkemeden lisans iptali kararı çıkarttı.

İzmir'in Karaburun ilçesi Yaylaköy Mahallesi’nde yaşayan köylüler, verdikleri hukuk mücadelesiyle, rüzgar enerjisi santrali (RES) projesinin 47 türbini için, mahkemeden lisans iptali kararı çıkarttı. Bu gelişme üzerine köylülere, RES’i yapan şirketten gelen ihtarname ise, şoke etti. Açılan dava ve sonrasında çıkan kararlarla yaklaşık 15 milyon TL’lik zarara uğradıklarını açıklayan şirket, köylülere, bu parayı daha sonra rücu edip, kendilerinden alacakları yolunda bildirimde bulundu.

Karaburun’a bağlı Yaylaköy’de kurulan yarımadanın önemli bir bölümünde bulunacak olan rüzgar enerjisi santralinin 47 türbini için, vatandaşlar hukuk mücadelesi başlattı. 166 rüzgar türbini ile yarımadanın en büyük projesi olan Lodos Karaburun Elektrik Üretim AŞ’ye ait Karaburun RES projesi için, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumunun (EPDK) verdiği elektrik üretim lisansının iptali talebiyle, Ankara 8’inci İdare Mahkemesinde dava açıldı. Geçen 25 Mayıs’ta mahkeme, şirketin RES proje iznini iptal etti. Bunun için de halen çalışıp elektrik üreten proje kapsamındaki 47 türbin de durduruldu.

ŞİRKETTEN 15 MİLYON TL’LİK ZARARI ÖDETME İHTARI

Bu gelişmelerin yaşandığı sırada, RES projesini gerçekleştirecek olan Lodos Karaburun Elektrik Üretim AŞ, 12 Haziran’da noter kanalıyla hazırladığı ihtarnameyi, kendisine karşı hukuk mücadelesi veren köylülere gönderdi. Geçen hafta içerisinde ihtarnameyi alan köylüler, şaşkına döndü. İhtarnamede, projenin durduğu her gün hem şirketin hem de ülke ekonomisinin zarara uğradığı belirtildi. Devamında ise, kapalı kaldığı günlerde firmanın yaklaşık 15 milyon TL (14 milyon 635 bin TL) zarar ettiği, tesisin davalar nedeniyle geç başladığı süre içerisinde oluşacak tüm zararın, davacı köylülerden tahsil edileceği kaydedildi.

AVUKAT ALTIPARMAK: BOŞ LAF

Çevre ve Ekoloji Hareketi avukatlarından Cem Altıparmak, ihtarnamenin, hiçbir hukuki dayanağının olmadığını, boş laftan öteye geçmediğini söyledi. Altıparmak, “Hukuka aykırı işlemler sonucu mağdur olan tek taraf, yaşam alanları insafsızca daraltılan, doğası, geçim kaynakları ve kırsal kalkınma potansiyeli yok edilen yerel halktır” dedi. (İzmir/DHA)

www.evrensel.net