Fransa'da fabrikaya saldırı: Bir kişi başı kesilmiş halde bulundu

Fransa'da fabrikaya saldırı: Bir kişi başı kesilmiş halde bulundu

Fransa'nın Lyon kenti yakınlarında gaz fabrikasına düzenlenen saldırıda bir kişinin başı kesilerek öldürüldüğü bildirildi.

Fransa'nın Lyon kenti yakınlarında gaz fabrikasına düzenlenen saldırıda bir kişinin başı kesilerek öldürüldüğü bildirildi.

Saint-Quentin-Fallavier kasabasında Air Products adlı fabrikaya düzenlenen saldırıda yaralananlar olduğu da açıklandı.
İki kişinin arabayla fabrikaya daldığı ve sonrasında patlamalar duyulduğu belirtildi.

Polis, zanlılardan birinin yakalandığını duyurdu. 35 yaşındaki zanlının istihbarat servisleri tarafından daha önce izlenen bir kişi olduğu kaydedildi. Öldürülen kişinin saldırganın patronu olduğu belirlendi.

BBC Türkçe'nin haberine göre üzerinde Arapça yazılar olan başsız ceset ve radikal İslamcı bir örgüte ait olduğu öne sürülen bir bayrağın fabrikanın yakınlarında bulunduğu belirtildi.

Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, AB liderler zirvesi için bulunduğu Brüksel'deki açıklamasında, "Amaçlarının binayı havaya uçurmak olduğundan şüphemiz yok. Olay bir terör saldırısının izlerini taşıyor" dedi. Hollande, Brüksel'deki temaslarını yarıda keserek ülkesine dönme kararı aldığını açıkladı.

Ocak ayında, Hz. Muhammed karikatürlerini yayımlayan Charlie Hebdo dergisi ve bir Yahudi süpermarketine el Kaide'cilerin düzenlediği saldırılarda 17 kişi ölmüştü.

Fransa İçişleri Bakanı Bernard Cazeneuve, olay yerinde yaptığı açıklamada, gözaltına alınan kişinin Selefi hareketlerle bağlantısı nedeniyle 2006 ile 2008 arasında soruşturulduğunu söyledi. Cazeneuve adının Yasin Sali olduğunu düşündükleri bu kişinin daha sonra izlenmediğini ve sabıka kaydı bulunmadığını açıkladı.

Fransa'da yayımlanan Dauphine Libere gazetesine göre Saint-Quentin-Fallavier'deki evinde ikinci bir kişi daha gözaltına alındı. Aynı gazeteye göre saldırıdan önce bir aracın fabrika önünde ileri giderken görüldüğünü aktardı. (DIŞ HABERLER)

Son Düzenlenme Tarihi: 26 Haziran 2015 17:32
www.evrensel.net
ETİKETLER FransaIŞİD