Kobanê saldırısına dair sorular Meclis gündeminde

Kobanê saldırısına dair sorular Meclis gündeminde

HDP, IŞİD'in Kobanê'ye yönelik intihar saldırılarının Türkiye sınırı kullanılarak yapıldığına ilişkin iddiaları, Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun yanıtlaması isteğiyle Meclis gündemine taşıdı.

HDP Urfa Milletvekili İbrahim Ayhan, IŞİD'in dün sabah saatlerinde Kobanê'de 4 araç kullanarak düzenlediği ve onlarca sivilin yaşamını yitirdiği intihar saldırısına ilişkin Başbakan Ahmet Davutoğlu tarafından yanıtlanması istemiyle Meclis Başkanlığı'na yazılı soru önergesi verdi.

Önergenin gerekçesinde iki saldırının Murşitpınar Sınır Kapısı'nda meydana geldiğine dikkat çekilerek, "Yine Kobanê'nin birçok köyünde de çetelerin sivil halkı katliamdan geçirdiği gelen haberler arasında. Bu saldırılarda 100'ün üzerinde insanın yaşamını yitirdiği, 200'ün üzerinde de yaralının olduğu resmi makamlarca açıklanmış bulunmaktadır. Tüm bu saldırıların DAİŞ çeteleri tarafından Türkiye sınırı kullanılarak gerçekleştirildiği iddiaları var. Yetkililerin önceden bu saldırılardan haberdar olduğu ve bu saldırılara göz yumduğu başka bir iddia konusudur" ifadeleri kullanıldı.

Ayhan, Kobanê saldırısının Türkiye üzerinden gerçekleştiği iddialarına ilişkin Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun yanıtlaması isteğiyle şu soruları yöneltti:

"*Anadolu Ajansı, sabah 04.30'daki canlı bomba saldırısının görüntülerine nasıl ulaşmıştır? Görüntüler Anadolu Ajansı'nın muhabirlerince mi çekilmiştir? Yoksa güvelik kamerasıyla çekilen görüntüler midir?

* Şayet görüntüler ajansın muhabirlerince çekilmişse sabah 04.30'da ajans muhabirlerinin sınırda bulunmasını nasıl izah edersiniz?

* Urfa Valiliği'nin, sızma Cerablus tarafından olmuş açıklamasının kaynağı nedir? Bu bilgiye saldırıdan önce mi yoksa sonra mı ulaşılmıştır?

* Saldırı öncesi böyle bir saldırının gerçekleşeceğine dair devlet makamlarının elinde herhangi bir istihbaratı bilgi bulunmakta mıydı? Şayet var ise bu bilgiyi yetkili merciler ilgili devlet kurumlarıyla paylaşmış mıdır?

* Gerçekleşen saldırı sonrası güvenlik güçlerince yakalanan DAİŞ çeteleri var mıdır? Sayıları kaçtır? Bunlara dair ne gibi hukuki işlem yapılmıştır?

* Bu saldırıların tekrarının yaşanmaması için sınırda ne gibi güvenlik tedbirleri almayı planlamaktasınız? Buna dair ilgili bakanlıklara talimatınız olmuş mudur?

* DAİŞ çetelerinin Kobanê'deki sivil halka dönük bu insanlık dışı saldırılara karşı hükümetinizin tutumu ne olacaktır?" (ANKARA)

Kobanê saldırılarına dair tüm haberler için tıklayın

www.evrensel.net