Sebahat Tuncel yeniden hakim karşısına çıktı

Sebahat Tuncel yeniden hakim karşısına çıktı

HDK Eş Sözcüsü Sebahat Tuncel’in, hakkında “örgüt üyeliği” iddiasıyla verilen ve Yargıtay tarafından da onanan 8 yıl 9 aylık hapis cezası için AYM’ye yaptığı başvuru üzerine “yeniden yargılama” kararı verilmesi sonrası yargılanmasına devam edildi. Katıldığı duruşmada verdiği ifadesinde davanın siyasi olduğunu belirten Tuncel, beraatini talep ederken, mahkeme heyeti bir sonraki duruşma için tarih verdi.

Hakkında “örgüt üyeliği” iddiasıyla verilen 8 yıl 9 ay hapis cezasının Yargıtay tarafından onanması sonrası, Anayasa Mahkemesine bireysel başvuruda bulunan ve yaptığı başvuru üzerine yeniden yargılanmasına karar verilen HDK Eş Sözcüsü Sebahat Tuncel, Çağlayan’da bulunan İstanbul Adliyesi 10. Ağır Ceza Mahkemesinde  yeniden hakim karşısına çıktı.

Avukatı Ercan Kanar yaptığı savunmada AİHM’nin “gizli tanık” beyanlarının tek başına adil yargılamaya delil olamayacağı yönündeki daha önce verdiği kararı hatırlattı. Kanar’ın, müvekkili Tuncel’e dair bulunduğu beraat talebinin ardından mahkeme heyeti duruşmaya ara verdi.

Verilen aranın ardından iddia makamı olan savcı, verdiği mütalaasında, dosyada var olan eksikliklerin giderilmesini talep etti ve “gizli tanık” beyanlarının delil olmaktan çıkarılması yönündeki karar hakkındaki tasarrufu mahkeme heyetine bıraktı. Savcı, ayrıca mütalaasını sunmak içinde dosyanın kendisine tebliğ edilmesini de istedi. Savcının mütalaasının ardından ara kararını açıklayan mahkeme heyeti, dosyanın iddia makamına tebliğ edilmesine ve Tuncel’in duruşmalardan vareste tutulmasına karar vererek, duruşmayı 30 Haziran gününe erteledi. (İstanbul/DİHA)

www.evrensel.net