İstanbul Üniversitesinde sürgün: Rektör Ak’tan  Eğitim Sen’e gözdağı

İstanbul Üniversitesinde sürgün: Rektör Ak’tan Eğitim Sen’e gözdağı

İstanbul Üniversitesi Kadın Araştırmaları Enstitüsünde görevli Gültan Ergün, özlük hakları için yaptığı başvuruyu takip ettiği ve bilgi edinme hakkından yararlanmak istediği için Merkez Kütüphaneye sürüldü. Ergün, “Rektörlük seçimlerinde Raşit Tükel’i destekleyen Eğitim Sen İstanbul 6 No’lu Üniversiteler Şubesinin Kadın Sekreteri olmam, hakkımda bu kararın verilmesinde önemli rol oynadı” dedi. 

Eğitim Sen İstanbul 6 No’lu Şube Başkanı Görkem Doğan, “Meşruiyeti sorgulanan Rektör Mahmut Ak’ın, Eğitim Sen’li hocalara yönelik baskı girişimleri sonuç vermeyecektir” dedi. 

‘BİLİM EMEKÇİLERİYLE UĞRAŞMAYI BIRAKIN’

Beyoğlu’da bulunan Eğitim Sen İstanbul 6 No’lu Şube binasında Gültan Ergün’e destek açıklaması yapıldı. Açıklamaya Eğitim Sen İstanbul 6 No’lu Şube Başkanı Görkem Doğan,  İstanbul Üniversitesinde 12 Mart’ta yapılan rektör seçimlerinde birinci olan Prof. Dr. Raşit Tükel, SES Aksaray Şube Başkanı Aydın Erol, HDP İstanbul Milletvekilleri Beyza Üstün ve Sezai Temelli katıldı. 

Şube Başkanı Görkem Doğan, İstanbul Üniversitesi rektörlüğüne Mahmut Ak’ın göreve getiriliş sürecindeki meşruiyet sıkıntısı nedeniyle alıngan ve güvensiz bir tutum sergilendiğini ifade ederek yerleşke sınırları içinde alışılmadık sayıda polis bulunduğuna dikkat çekti. Ak’ın retörlük seçimlerinde Raşit Tükel’i destekleyen Eğitim Sen’li hocalara baskı uyguladığını söyleyen Doğan, “2547 sayılı YÖK Kanunu’nun 13 b/4 maddesi Rektör Mahmut Ak tarafından fiilen sürgün maddesi olarak kullanılıyor” dedi. Rektör Ak’ı daha sakin bir idare anlayışına yönelmeye çağıran Doğan, “Hakkını arayan bilim emekçileriyle uğraşmayı bırakın. Resmi kanalları kullanarak, dilekçe vererek kadro meselesindeki usulsüzlüğü takip eden üyemiz hakkındaki yanlış tutumunuzdan vazgeçin” dedi. 

İÜ’DE HUKUK AYAKLAR ALTINDA

Gültan Ergün’e destek açıklaması yapan Prof. Dr. Raşit Tükel, “Gültan arkadaşımız özlük haklarıyla ilgili kadrosunu elde etmek için demokratik yollarla, dilekçe yazarak hakkını aramış. 13 b/4 ile hakkını ararsan sürülürsün mesajı verilmek isteniyor. Bu baskıcı bir rektörlük zihniyetidir. Üniversite Dayanışma Platformu ve İÜ Demokratik Üniversite Girişimi olarak biz buna karşıyız” dedi. İdarecilere verilen takdir hakkının usulsüz kullanıldığına dikkat çeken SES Aksaray Şube Başkanı Aydın Erol, “Son 3-4 yıldır takdir hakkı kullanılırken eğitim ya da kıdem değil ne kadar biat edildiği göz önüne alınıyor. İstanbul Üniversitesinde hukukun ayaklar altına alındığı bir dönem yaşanıyor. Biz İstanbul ve Cerrahpaşa Tıp Fakültelerinde yetkili sendikayız. Yeniden yapılanma ile ilgili bir toplantı yapacağız. Toplantı yeri isterken dahi soruşturma geçiriyoruz” dedi.

‘KEYFİYETİN HESABI SORULACAKTIR’

“Eğitim emekçileri kendi haklarını savunan herkesi terörize eden, marjinal olarak niteleyen bir rektörlük ile karşı karşıya” diyen HDP İstanbul Milletvekili Beyza Üstün, “YÖK’ün koyduğu keyfi uygulamalar, akademik özgürlükleri ve özlük haklarını gasbediyor. Bu haksızlıklara karşı her alanda mücadele edeceğiz. Bu keyfiyetin hesabı mutlaka sorulacaktır” dedi. Türkiye’deki bütün rektörlere seslenen HDP İstanbul Milletvekili Sezai Temelli, “Bundan sonra rektörlerin yaptıklarının yanlarına kaldıkları dönem kapandı. 12 Eylül hukukunu üniversitelerde sürdüren rektörlerden hesap soracağız” dedi. (İstanbul/EVRENSEL)

www.evrensel.net