Cinsel yolla bulaşan hastalık bulunca renk değiştiren prezervatif

Cinsel yolla bulaşan hastalık bulunca renk değiştiren prezervatif

İngiltere'de üç ortaokul öğrencisinin, cinsel yolla bulaşan hastalık tespit edince renk değiştiren prezervatif projesi prezervatif şirketlerinin dikkatini çekti.

14 yaşındaki Danyal Ali ve Şirak Şah ile 13 yaşındaki Muaz Navaz'ın cinsel yolla bulaşan hastalık tespit edince renk değiştiren prezervatif projesi okullarında ödül kazandı. “S.T.Eye” adını verdikleri projey hâlâ konsept aşamasında. Fikir aşamasındaki prezervatifin, cinsel yolla bulaşan hastalıklarda görülen antijen ya da bakterilerdeki proteinlerle reaksiyona girecek antikorlarla kaplanmasını temel alıyor. BBC'ye konuşan Danyal Ali, “Cinsel yolla hastalık taşıyan kişinin vücut sıvısı lateksle temas edince, birbirine tutunan antijen ve antikorlar vasıtasıyla reaksiyon başlatacak. Bu da renk değişimiyle sonuçlanan bir antikor reaksiyonu oluşturacak” dedi.

HER HASTALIK İÇİN FARKLI  RENK
Ali, renk değiştirme yöntemini kullanan HIV testinden (ELISA) ilham aldıklarını söyledi. Projeye göre, prezervatifler her hastalık için farklı renklere bürünecek. Örneğin klamidya tespit eden prezervatif yeşil, kondiloma akuminata (genital siğil) bulan prezervatif mora bürünecek. Prezervatif frengide mavi, genital herpes’te sarı olacak. Bir prezervatif şirketi, öğrencilerle temasa geçerek projeleri konusunda kendileriyle çalışmak istediğini bildirdi.

GÜNDE BİR MİLYON KİŞİ HASTALIK KAPIYOR 
Dünya Sağlık Örgütü’ne göre, dünyada her gün bir milyon kişi cinsel yolla geçen hastalıklara yakalanıyor. Dünya genelinde halen yaklaşık 530 milyon kişi cinsel yolla bulaşan hastalık taşıyor. Cinsel yolla bulaşan hastalıkların çoğu hiçbir belirti göstermiyor. Bu hastalıklardan bazıları HIV riskini en az 3 kat artırıyor.

“PREZERVATİF KULLANIMINDAN VAZGEÇİREBİLİR”
Royal Liverpool Hastanesi’nden Dr. Mark Lawton, projenin yaşama geçirilmesinin mümkün olduğunu belirterek, “Renk değiştirme yöntemi Elisa testinde kullanılıyor. Prezervatif için ilave kimyasallara ihtiyaç var. Ancak bunun için kimyasalların zararlı ya da toksik olmayacağından emin olmalıyız” dedi.
Lawton şöyle konuştu:  “Bu mümkün ama buna ihtiyacımız olup olmadığından emin değilim. İşin kötü tarafından bakarsak, bu prezervatifler hastalığının ortaya çıkmasından çekinen kişileri prezervatif kullanmaktan vazgeçirebilir.” (DIŞ HABERLER)

Son Düzenlenme Tarihi: 25 Haziran 2015 16:04
www.evrensel.net
ETİKETLER prezervatifHIV