Yüksekdağ: Türkiye IŞİD'i desteklemiyorsa bunu kanıtlamalı

Yüksekdağ: Türkiye IŞİD'i desteklemiyorsa bunu kanıtlamalı

IŞİD'in Kobanê'ye yönelik saldırılarının bir intikam hareketi olduğunu söyleyen HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ, 'Türkiye bu saldırıda DAİŞ'i desteklemediğini iddia ediyorsa bunu kanıtlamalıdır, aksine bizim iddialarımız geçerli olur' dedi.

HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ, parti genel merkezinde yaptığı basın toplantısında, Kobanê'ye yönelik IŞİD tarafından yapılan saldırıyı değerlendirdi. Yüksekdağ, hem HDP'nin seçim başarısı hem de Til Ebyad'da YPG/YPJ güçlerinin askeri başarısının hükümet tarafından sindirilemediğini belirterek, Kobanê'ye gerçekleştirilen saldırının bu açıdan bir intikam saldırısı olduğunu ifade etti.

IŞİD'in son dönemde YPG/YPJ karşısında aldığı yenilgiyi hazmedemediği için böyle bir katliama girişmesinin anlaşılabileceğine dikkat çeken Yüksekdağ şöyle konuştu: "Türkiye'de YPG ve YPJ'nin bu başarısından rahatsız oldu. Hükümet, YPG ve YPJ'nin IŞİD çetelerini temizleyerek oluşturduğu koridora karşı rahatsızlığını söylemleri ve agresif tavrı ile ortaya koydu. IŞİD ile aylarca komşu olmaktan rahatsız olmayan, Kobanê'ye yönelik saldırılar geliştiğinde 'düştü düşecek' diyerek gün ve saat sayan hükümet IŞİD YPG tarafından o bölgelerden temizlenince rahatsız oldu. Bu bile katliamın kim tarafından desteklediğini gösteren bir kanıttır. Başkaca bir şeyle kanıtlamaya gerek yok. Şimdiye kadar IŞİD'in desteklenildiğine dair çok sayıda kanıt, belge ortaya çıktı. Biz artık iddiamızı kanıtlamak zorunda değiliz."

Yüksekdağ, hükümete de, "Bu katliam eğer sizin desteğinizle yapılmadıysa, bunu kanıtlayın, ispatlayın" sözleriyle seslenerek, "Aksine bizim bugüne kadar savunduğumuz iddialar geçerlidir" diye konuştu. İki bombalı aracın Mürşitpınar Sınır Kapısı'na yakın bir noktada saldırı gerçekleştirmesinin de, saldırının Türkiye tarafından sızan unsurlarca yapılmış olmasının daha büyük bir ihtimal olduğunu söyledi. Yüksekdağ, Türkiye sınırında Rojava'ya yönelik bir güvenlik sorunu olduğunun altını çizerek, insanların bu yüzden aylarca sınır hattında nöbet tuttuğunu hatırlattı ve o hatta devletin DAİŞ ile ortak çalıştığını kaydetti. "Doğal sınır sorununa karşı aylarca o bölgede nöbet tuttuk bugün yine nöbet tutarız" diyen Yüksekdağ, "Türkiye'de HDP'nin Rojava'da YPG'nin başarısına tahammül edemeyenler artık bu duruma alışmak zorundasınız. Rojava'da da burada da bir adım geri atmayacağız. Türkiye halkları değişim koridoruna girmiştir" diye belirtti. Yüksekdağ, Kürt halkına ve dostlarına başsağlığı dileğinde bulunarak, "Bu acı ve yas hiç bir zaman bizi güçsüz düşürmedi" diyerek bütün Türkiye halkını Rojava ile dayanışmaya çağırdı.

Yüksekdağ, sorulan sorular üzerine de, Türkiye'nin IŞİD'i desteklediğine ve IŞİD üyelerinin rahatlıkla sınırdan geçtiğine dair onlarca kanıt ve görüntü olduğunu yineleyerek, hükümeti iddialarını kanıtlamaya çağırdı.

Yüksekdağ bir başka soruya ilişkin de, Rojava'da 50 kişinin katledildiği bilgisini aldığını ancak bu bilginin teyit edilmeye muhtaç olduğunu söyledi. Ayrıca Rojava'dan Suruç'a getirilen yaralıların durumuna da dikkat çeken Yüksekdağ, gönüllü sağlık personellerini ve kan verecek durumda olanları o bölgeye giderek destek vermeye çağırdı. Yüksekdağ, insanların bir kez daha sınıra gitmesini de isteyerek, yeni bir sivil inisiyatifin oraya gitmesine öncülük edeceklerini söyledi. (DİHA)

VİDEO: PATLAMA ANI KAMERALARA YANSIDI

KURTULMUŞ: KARA PROPAGANDA
Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş ise, Kobanê’de yaşanan saldırı ve ardından başlayan çatışmalarla ilgili Twitter hesabından açıklamalarda bulundu.
Numan Kurtulmuş, "Bugün Kobani'de yaşanan son gelişmelerle ilgili sizlerle ve kamuoyuyla bazı bilgileri paylaşmak istiyorum. DAEŞ militanlarının Türkiye sınırlarından geçtiği iddiası tamamen yalandır ve bir kara propagandanın parçasıdır. Türkiye ilk andan itibaren Kobani'den gelen yaralılar ve insani yardıma ihtiyaç duyan sığınmacılar için alarm durumuna geçmiştir. Şanlıurfa Valiliğimiz ve AFAD ekiplerimiz yaralılar ve insani yardım için her türlü tedbiri almış durumdadır. Şimdiye kadar, Kobani'deki çatışmalardan Türkiye'ye 96 yaralı, 4 ölü hastanelerimize ulaşmıştır. Yaralıların tedavisi sürmektedir" dedi. (DHA)

Kobanê'ye bombalı saldırı: Ölü ve yaralılar var

IŞİD'den Berxbatan köyünde katliam: 20 sivil katledildi

DBP, Kobanê sınırında canlı kalkan olma çağrısı yaptı

Kobanê'ye sızan IŞİD'e operasyon: 11 ölü

Son Düzenlenme Tarihi: 25 Haziran 2015 15:24
www.evrensel.net