25 Haziran 2015 04:48

23 yılla yargılanan Canan Coşkun: Kamu görevleri ev satın almak mı?

Cumhuriyet gazetesi muhabiri Canan Coşkun hakkında, Yargıda Birlik Platformu üyeleri dahil, bazı hâkim ve savcıların, Emlak Konut GYO’dan indirimli, lüks konut almalarına ilişkin haberi nedeniyle dava açıldı. Coşkun'un 23 yıl 4 aya kadar hapsini isteniyor.

Paylaş

Tolga Alp TURGUT
İstanbul

Cumhuriyet Gazetesi Muhabiri Canan Coşkun hakkında 23 yıl 4 aya kadar hapis istendi. Canan Coşkun, Emlak Konut, GYO’dan indirimli, lüks konut alan hakim ve savcılar hakkında yaptığı haber nedeniyle ‘Kamu görevlisine görevinden dolayı hakaret’ suçundan yargılanıyor. Coşkun, 12 Kasım’da hâkim karşısına çıkacak. Gazeteci Coşkun ile yaşanan süreci ve açılan davayı konuştuk.

Cumhuriyet Muhabiri Canan Coşkun ‘Yargıda tartışılan konut satışı’ haberiyle, aralarında AKP’nin destek verdiği Yargıda Birlik Platformu üyelerinin de bulunduğu hakim ve savcıların, Emlak Konut GYO’nun Başakşehir’deki Ayazma Emlak Konut projesinden indirimli lüks konut almalarını kamuoyuna duyurdu. Haberin yayımlanmasından birkaç gün sonra İstanbul Cumhuriyet Başsavcı Vekili Orhan Kapıcı, sekreterine arattığı Coşkun ile acilen görüşmek istediğini bildirtti. İşi olduğu için gidemediğini anlatan Coşkun, “Yandaş medya muhabirlerinin emirlerine amade olmasına alışmışlar. Anlaşılan ayaklarına gitmememe kızmışlar. 19 Şubat’ta yayınlanan ilk haberime takipsizlik kararı verildi. 20 Şubat’ta çıkan haberimin soruşturması ise 4 ay açık kaldı. Hakkımda dava açılacağını anlamıştım” dedi. “Kamu görevlisine görevinden dolayı hakaretten suçlanıyorum. Bu insanların kamu görevi ev satın almak mı?” diye soran Coşkun, “Bu kadar fütursuz bir iddianame beklemiyordum. Sadece 2 tane şikayetçi var. İstanbul Cumhuriyet Başsavcı Vekili Orhan Kapıcı ve Charlie Hebdo soruşturmasını başlatan Başsavcı Vekili Vedat Yiğit. Ama savcı kendi isteğiyle haberde ismi geçen ancak şikayetçi olmayan kişiler için de ayrı ayrı 10 kez cezalandırılmamı istemiş” dedi.

MUHALİF GAZETELER SÜREKLİ YARGILANIYOR

Yazılan bir habere soruşturma ya da dava açılabilmesi için AKP’li herhangi birinin isminin geçmesinin yeterli delil kabul edildiğini söyleyen Coşkun, “Bu dava sadece bana karşı değil gazetem ile beraber gelen durum. Ben genelde adliyede olduğum için biliyorum, 2. Asliye Ceza Mahkemesinin askı listesinde her salı ve perşembe günleri görülen basın davalarında Cumhuriyet, Evrensel ve BirGün’den gazeteciler sürekli yargılanıyor. Yaptığı haberlerle rahatsız eden, sorgulayan, irdeleyen gazetecilere aba altından sopa gösteriliyor” dedi.

SORUŞTURMA KOLEKSİYONU

Hakkında açılan soruşturmaları artık sayamadığını anlatan Coşkun, “Erdoğan ailesinden bana dava açmayan sadece Emine Erdoğan kaldı. Ben artık soruşturmaları koleksiyon yapıyormuşum gibi hissediyorum” dedi. Hakkında açılan ilk davayı Bilal Erdoğan’ın açtığını söyleyen Coşkun, “25 aralık rüşvet ve yolsuzluk soruşturmasına takipsizlik kararı verildi. Daha sonra çıkan ek klasörlerde Fatih’te bulunan Hırka-ı Şerif Muhafızlık Konağı’nın Bilal Erdoğan’ın yönetim kurulunda olduğu TÜRGEV’e devredilmesiyle ilgili, 3. bir şahısla görüştüğü tapeyi haber yapmıştım. Hakkımda hakaret davası açıldı. Oysa ki haberde hiç yorum yoktu. Nisan ayında beraat ettim” dedi. “Meslektaşlarım ‘Geçmiş olsun, üzülme’ diyorlar ama ben üzülmüyorum” diyen Coşkun, gazetem haberi 1. sayfada görerek bana destek oldu. Twitter’dan gazeteci meslektaşlarımdan destek aldım. Yalnız olmadığımı hissettim, mutlu oldum. Gazetecilerin meslektaşlarına sahip çıkmaları çok onurlu bir davranış. Türkiye’de gazetecilik yapmak için hâlâ umut var” dedi. 

ÖNCEKİ HABER

Kapanmamış bir dönemin özeti: Marka Takva Tuğra

SONRAKİ HABER

HDP Merkez Yürütme Kurulu: Bu yeni ve açık bir siyasi darbedir

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa