Valilik, adı Kenan Evren Caddesi'ne verilen Erdal Eren'i sordu: Kimdir, hizmetleri nelerdir?

Valilik, adı Kenan Evren Caddesi'ne verilen Erdal Eren'i sordu: Kimdir, hizmetleri nelerdir?

Aydın Valiliği, Büyükşehir Belediyesi'ne bir yazı gönderip, ismi Büyükşehir Belediye Meclisi tarafından Kuşadası ilçesi, Güzelçamlı Mahallesi'ndeki Kenan Evren Caddesi'ne oybirliğiyle verilen Erdal Eren'in açık kimlik bilgisini istedi, Aydın'a geçmişteki hizmetlerini sordu. Bu arada caddedeki tabelanın ise yenisiyle değiştirilmesi dikkati çekti.

Aydın Valiliği, Büyükşehir Belediyesi'ne bir yazı gönderip, ismi Büyükşehir Belediye Meclisi tarafından Kuşadası ilçesi, Güzelçamlı Mahallesi'ndeki Kenan Evren Caddesi'ne oybirliğiyle  verilen Erdal Eren'in açık kimlik bilgisini istedi, Aydın'a geçmişteki hizmetlerini sordu. Bu arada caddedeki tabelanın ise yenisiyle değiştirilmesi dikkati çekti.

Aydın Büyükşehir Belediye Meclisi, Haziran ayı ilk toplantısını geçen 9 Haziran'da yaptı. 31 maddelik gündemle toplanan meclis, Kenan Evren Caddesi'nin adını değiştirdi. CHP'li Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu başkanlığında toplanan meclis, 12 Eylül askeri darbesinin lideri olan ve kısa bir süre önce ölen Kenan Evren'in adını taşıyan caddenin ismini "Erdal Eren Caddesi" yaptı. Belediye İmar ve Şehircilik Dairesi Başkanlığı'nın teklifiyle meclise gelen değişiklik, oybirliğiyle kabul edildi.

Aydın Valiliği İl Mahalli İdareler Müdürlüğü'nden Aydın Büyükşehir Belediyesi'ne gönderilen 22 Haziran tarihli yazıda , caddeye ismi verilmek istenen Erdal Eren'in kimlik bilgileri ve Aydın'a geçmişte yaptığı hizmetler soruldu. Aydın Vali Yardımcısı Abdullah Aslan imzalı yazıda, "Kuşadası İlçesi, Güzelçamlı Mahallesi'nde bulunan caddeye ismi verilen Erdal Eren'in açık kimliği ile Aydın'a geçmişte yapmış olduğu hizmetlere ilişkin bilgi ve belgelerin valiliğimize gönderilmesini rica ederim" denildi. Bu yazıyla valiliğin belediye meclis kararını veto etmeye hazırlandığı yorumu yapıldı.

Öte yandan, caddedeki eski tabelanın yenisiyle değiştirildiği görüldü.

12 Eylül Darbesi öncesinde bir askeri inzibat erini öldürdüğü iddiasıyla hüküm giyen ve yaşı büyütülüp 17 yaşında asılarak idam edilen TDKP'li Erdal Eren, o dönem Ankara Yapı Meslek Lisesi öğrencisiydi. (Aydın/DHA)

Son Düzenlenme Tarihi: 24 Haziran 2015 18:59
www.evrensel.net