Adıyamanlı kadınlardan Cansu Kaya cinayetine tepki

Adıyamanlı kadınlardan Cansu Kaya cinayetine tepki

Adıyaman Ekmek ve Gül Okurları kadın cinayetine kurban giden Cansu Kaya için basın açıklaması yaparak tepki gösterdi. Basın açıklamasını Adıyaman Ekmek ve Gül Okurları temsilcisi Emel Duman okudu.

Türkiye’de kadın olmanın her an şiddete ,tacize ve tecavüzle kaçırılma yok edilme ,öldürülme tehdidiyle baş başa olmak anlamına geldiğini vurgulayan Emel Duman, “Özgecan katledildi ,herkes sokakta ‘kadın katillerine müebbet’ dedi. Cansu katledildi, hem de Özgecan için sokağa çıkıp bu slogana eşlik etmiş olan bir adam tarafından öldürüldü. Kadınların başlarına gelenler ‘geliyorum’ diye bas bas bağırıken , ‘Dur bakalım nereye geliyorsun’ denilmelidir” diyerek sözlerine devam etti.

Adıyaman Ekmek ve Gül okurları olarak mecliste bulunan tüm partililere selenen Emel Duman, “Kadın cinayetleri, kadına karşı şiddet ve istismar davalarında keyfi uygulanan tahrik indirimi ,iyi hal indirimi gibi cezayı indiren ve caydırıcı olmaktan çıkaran suçu sıradanlaştıran kararların alınmasının önüne geçecek gerekli hukuki düzenlemeler yapılmalıdır” dedi.
Emel Duman, “Adıyaman Ekmek ve Gül okurları olarak tüm kadınları ve demokrasi güçlerini ortak mücadeleye ve kadın katliamlarının son bulması için harekete geçmeye çağrıyoruz” dedi. (Adıyaman/EVRENSEL)

www.evrensel.net