Ayvalıtaş davasında olay yerinde keşif kararı verildi

Ayvalıtaş davasında olay yerinde keşif kararı verildi

Gezi direnişi sırasında Ümraniye'de gerçekleşen yürüyüşte 20 yaşındaki Mehmet Ayvalıtaş'ın bir aracın çarpması sonucu ölümüyle ilgili davanın 8. celsesi görüldü.

Kartal'daki Anadolu Adalet Sarayı 8. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmada tutuksuz sanıklar Mehmet Görkem Demirbaş ve diğer tutuksuz sanık Cengiz Aktaş hazır bulundu. Mehmet Ayvalıtaş'ın babası Ali Ayvalıtaş, ağabeyi Muharrem Ayvalıtaş, olayda yaralanan Seyit Kartal'ın babası Mustafa Kartal'ın da katıldığı duruşma yoğun güvenlik önlemleriyle başladı. Mahkemenin bulunduğu koridor sürgülü bariyerlerle güvenlik görevlilerince kapatıldı ve davaya müştekiler dışında izleyici alınmadı.

"GÖRÜNTÜLER MONTAJ DEĞİL"
Mahkeme Başkanı, olay yerine ilişkin kamera görüntülerini içeren ve mahkemeye sunulan CD'nin montaj olup olmadığı konusunda Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Sinema Bölümü'nden seçilen ve bilirkişilerce yapılan inceleme sonucunda görüntülerde montaj olmadığı yönünde cevap yazısı geldiğini belirtti.

"AYVALITAŞ'I ALTINA ALARAK ÇİĞNEMEYE BAŞLADI"
Duruşmada tanık olarak dinlenen Mustafa Umut Aydın, "Olay günü yürüyorduk. Bir kısmı karşı yola geçmeye çalıştı. Bir taksi Mehmet Ayvalıtaş'ı altına alarak çiğnemeye başladı. Bütün arabalar durmuştu, bekleme halindelerdi. Bu hiçbir şekilde durmadı. Üstüne arabayı direkt olarak sürdü" diye konuştu.

"BİR ARAÇ MEHMET'E VURDU, DİĞERİ ÜZERİNE UÇTU"
Bir diğer tanık Mahmut Aktaş da, "Otoban tamamen kapalıydı, kitle yürüyordu. Arabalar kornaya basıyordu. Kitle yolun diğer kısmını da sloganlarla flamalarla kapattı. Arabalar yavaşlayarak geçiyordu. Gelen araçlardan biri Mehmet'e vurdu, öbür gelen jip takla atarak üzerine uçtu" dedi.

"SÜRATLİ DEĞİLDİM"
Tanık beyanlarına bir diyeceği olup olmadığı sorulan sanıklardan Cengiz Aktaş, "Bir itirazım yok" dedi. Bir diğer sanık Mehmet Görkem Demirbaş ise, "Bazıları benim fren yapmadığımı söyledi, katılmıyorum. Süratli de değildim" diye konuşunca dinlenilen tanık Aydın, "Hayır Hakim bey yalan söylüyor" şeklinde bağırdı.

'GÜVENLİK GÖREVLİLERİ AİLEYE SALDIRDI'
Duruşmada müşteki avukatları görüntülerde üçüncü bir aracın olduğu yönünde beyanda bulunurken olay yerinde keşif yapılmasını talep etti. Geçtiğimiz celse adliye koridorunda güvenlik görevlilerinin aileye saldırdığını belirten avukatlar bu konuya ilişkin savcılıkça soruşturma başlatıldığını söyledi. Sanık avukatı ise "Duruşma salonu dışında çıkan olaylara, baba Ali Ayvalıtaş'ın yerde çırpınışına ben de şahit oldum. Biz de bu durumun sonlandırılmasını istiyoruz" dedi.

OLAY YERİNDE KEŞİF YAPILACAK
Mahkeme heyeti, delillerin değerlendirilmesi için 14 Ekim 2015 saat 13.30'da olay yerinde keşif yapılmasına karar verdi. Keşfe İstanbul Teknik Üniversitesi Trafik Kürsüsünden 3 kişilik bilirkişilerin görevlendirilmesine karar veren mahkeme keşif mahalinde olayda yaralanan mağdur Seyit Kartal, sanıklar ve tanıkların da hazır bulunmasına hükmetti.

DURUŞMA ERTELENDİ
Sanıkların tutuklama talebini reddeden mahkeme, olaya karıştığı iddia edilen 3. araçla ilgili olarak yapılacak keşifte bilirkişilerden görüş istenmesine karar verdi. Keşif günü olay yerinde güvenlik önlemlerinin alınması için Emniyet Müdürlüğüne yazı yazılmasına karar veren mahkeme duruşmayı 11 Kasım 2015 günü saat 09.30'a erteledi.

15 YILA KADAR HAPİS İSTENİYOR
Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı'nın hazırladığı iddianameye göre, Gezi Parkı eylemlerine destek vermek için 2 Haziran gecesi Ümraniye 1 Mayıs Mahallesi'nde düzenlenen eylem sırasında Ayvalıtaş ile 17 yaşındaki kuzeni Seyit Kartal'ın da olduğu bir grup yolu trafiğe kapatmak istedi. Sanık Mehmet Görkem Demirbaş'ın aracı ile diğer sanık taksi şoförü Cengiz Aktaş'ın aracı bu yolda giderken önlerindeki araçların durması ile ani fren yaptılar. Demirbaş'ın aracı, önündeki Aktaş'ın aracına çarptı. Bu çarpışmanın etkisiyle her iki araç da yoldaki Ayvalıtaş ile Kartal'a çarptı. Kazada 20 yaşındaki Mehmet Ayvalıtaş aracın altında kalarak yaşamını yitirdi, Seyit Kartal ise yaralandı. Araç sahibi Mehmet Görkem Demirbaş ve Cengiz Aktaş hakkında "taksirle adam öldürme ve yaralama" suçlamasıyla 3 yıldan 15 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açıldı. 

Ancak, iddia makamı ise avukatların bu talebini reddederek dosyaya ilişkin incelemenin devam etmesini istedi. 

İddia makamının mütalaasını mahkemeye sunmasını ardından duruşmaya kısa bir ara veren Mahkeme Heyeti, 14 Ekim günü 13.30'da olay yerinde keşif yapılmasına karar vererek, bir sonraki duruşmayı 11 Kasım 2015 tarihine erteledi.

BABA ALİ AYVALITAŞ: 2 SENEDİR İLK KEZ YÜZÜM GÜLDÜ

Dava sonrası baba Ali Ayvalıtaş ile avukatlar adliye önünde basın mensuplarına açıklama yaptı.

Dava sürecini değerlendiren baba Ali Ayvalıtaş, “İnanın 2 senedir ilk kez bugün yüzüm güldü. Yani adalet inşallah gelir umudu doğdu. Olmayan bir adalet yavaş yavaş yerine oturur gibi bir görünüm verdi. İki senedir avukatlarımın baskısıyla keşfe karar verdiler. İnşallah Türkiye'ye adaleti getireceğiz. Öyle bir zor süreçten geçiyorum ki… Oğlumun acısı bir taraftan, geçen celsede dayak yemem, çocuklarıma hakaret etmeleri, bir sivil polisin kız kardeşime, kızlarıma ve yeğenlerime küfrü, avukatıma vurması Türkiye'ye yakışmıyordu. Biz terörist değiliz. Biz bu vatanı, bayrağı, insanı ve cumhuriyeti severiz. İnsan olan herkesi, dini ırkı bizi ilgilendirmez, hepsini severiz" dedi.

‘OLAYI DEVLETİN POLİSLERİ YAPIYOR’

Adliye çevresindeki güvenlik önleminin abartılı olduğunu Ayvalıtaş sözlerini şöyle sürdürdü:

“Adliyeyi öyle bir barikatla sarmışlar ki görüyorsunuz. Buradaki insanlar olay çıkaracak, taşkınlık çıkaracak insanlar değil. Olayı devletin polisleri yapıyor. İşkence yapıyorlar, biber gazı sıkıyorlar. Karım gaz yedi peşinden kalp krizinden öldü. Karımdan on gün sonra benim 4 damarım değişti. Şimdi bir umut doğdu. İnşallah bundan sonra Türkiye'nin önü açılır. Adalet herkes için geçerli. Biz memleketimizde adalet yok deyip de denizin dibinde arayacağımıza, adalet olacak, adalete sahip çıkacağız"

‘KEŞFE KARAR VERMEYE MECBUR KALDI’

Dosyadaki delilleri toplamada mahkemenin yeterli olmadığını söyleyen Avukat Ömer Kavili,

“Şuanda davanın 8. duruşması yapılmış bulunuyor. Bir davada olayın ne olduğunu anlamak için ilk başlangıçta yapılması gereken işlem, 7 duruşma boyunca gerekçesiz ve keyfi bir biçimde, hatta Yargıtay içtihadına göre kontrol imkanı olmayan keyfilik çerçevesinde ertelenmiş ise de, bugünkü duruşmada mahkeme heyetinin artık başka bir seçeneği kalmadan keşfe karar vermeye mecbur kaldı. Bu keşif 14 Ekim saat 13.30'da yapılacaktır" diye konuştu.

‘NORMAL BİR İŞLEYİŞE GEÇTİK’

Ayvalıtaş avukatlarından Sevgi Evren ise, “7 celsedir taleplerimize bir duvar olarak cevap veren mahkeme heyeti, taleplerimize bu sefer olumlu cevap verdi. Aslında normal bir işleyişe geçtik. Yani davanın esasına yeni girebilmiş durumdayız. Bu ülkemizin demokratikleşme mücadelesinin sokakta kazanılan bu mücadelenin mahkemeye yansıması olduğunu düşünüyorum" ifadelerini kullandı. Açıklamaların ardından adliye önündeki kalabalık da dağıldı. (DHA)

 

Son Düzenlenme Tarihi: 24 Haziran 2015 12:49
www.evrensel.net