Tigran Hamasyan, Akdamar Kilisesi'de konser verdi

Tigran Hamasyan, Akdamar Kilisesi'de konser verdi

Ermenistan'ın ödüllü caz piyanisti 28 yaşındaki Tigran Hamasyan, tarihi Akdamar adasında bulunan Akdamar Kilisesi önünde konser verdi.

Tigran Hamasyan; Türkiye, Ermenistan, Gürcistan, Lübnan, Fransa, Belçika, İsviçre, Çek Cumhuriyeti, İngiltere, Almanya, Lüksemburg, Rusya ve ABD'de toplam 100 kilisede vereceği konserleri kapsayan adak projesi 'Luys i Luso' ile 30 Haziran'a kadar Türkiye'nin farklı kentlerinde vereceği konserler verecek. Hamasyan, bu  kapsamda tarihi Akdamar adasında bulunan Akdamar Kilisesi önünde konser verdi. Konsere Van Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Cahit Bozbay, Gevaş Belediye Başkanı Sinan Hakan ve vatandaşlar katıldı. 

3 yaşında piyano çalmaya başlayan, 18 yaşındayken Montreux Caz Festivali ve Thelonious Monk Enstitüsü'nün piyano yarışmalarında birincilik kazanan Tigran Hamasyan'ın geleneksel Ermeni müziğini yorumladığı "Luys i Luso" başlıklı yaklaşık 90 dakika süren konseri, büyük ilgi gördü. Usta piyaniste, Harutyun Topikyan yönetimindeki Erivan Devlet Oda Müziği Korosu eşlik etti. Sahne enerjisiyle indie-rock müzisyenlerini hatırlatan Şubat ayında çıkardığı son albümü Mockroot ile cazın genç yıldızları arasındaki yerini sağlamlaştıran Hamasyan, konserde yeni albümünden parçalar da seslendirdi.

Akdamar Adasında yapılan konserin çok çoşkulu geçtiğini belirten Anadolu Kültür Proje Koordinatörü Tamar Nalcı "Tigran Hamasyan Ermenistanlı ünlü caz piyanistidir. Kendisi dünyanın bir çok yerinde tarihi yapı ve kiliselerde Ermenistan Devlet Oda Korosu eşliğinde mini konserler veriyor. Bu bir kilise müziği konseri. Bu konserde Tigran Hamasyan'a yaklaşık 25 kişiden oluşan ekip eşlik etmekte. Bu konser ikinci konserimiz. İlgi oldukça yoğundu. Konserde çok çoşkulu geçti" dedi. 

Tigran Hamasyan'ın Türkiye'deki turuna 25 Haziran'da Diyarbakır'daki Giragos Kilisesinde vereceği konserle devam edeceği bildirildi.(DHA)

www.evrensel.net