Karayılan: Til Ebyad’da IŞİD kadar AKP de darbe yedi

Karayılan: Til Ebyad’da IŞİD kadar AKP de darbe yedi

Til Ebyad zaferi ile IŞİD’e ve onu destekleyen AKP hükümetine ciddi bir darbe vurulduğunu ifade eden PKK Yürütme Komitesi Üyesi Murat Karayılan, Kürtlerin Suriye’de demokratik ulus perspektifi ile güçlü bir irade ortaya koyduğunu ve yeni Suriye’nin kurulmasında da aktif rol alabilecek bir güç olduğunu söyledi.
Ronahi TV’ye konuşan Karayılan, AKP’nin Til Ebyad’da kazanılan zaferden rahatsız olduğunu belirterek, “Türk devleti ve AKP Kürtlerin bir irade olmasını istemiyor” dedi. 

YPG, YPJ ve Burkan el Fırat güçlerinin elde ettiği zaferin Suriye siyasetindeki ortaklaşma için önemli bir kazanım olduğunu söyleyen Karayılan “Sadece Girê Spî’nin (Til Ebyad) başarısı değil, bu bir süreçti ve Kobanê ile başladı. Ardından Til Hemîs ve Til Berak hamlesi, sonra Haseki ve Til Temir arasındaki savaş, Kizwan Dağı ve çevresini özgürleştiren hamle derken Girê Spî hamlesi büyük bir zafer ve yeni bir durumdur” dedi. Girê Spî’yle IŞİD’in nefes alıp verdiği hattın kesildiğini söyleyen Karayılan, “Orada DAİŞ ne kadar darbe yediyse AKP ve Türk devleti de o kadar darbe yedi. Çünkü herkes bu kapının işlediğini söylüyordu. Patlayıcı yapımında kullanılan maddelerin, savaşacak kimselerin nasıl geçtiği hakkında o hatta ilişkin çok şey yazıldı. Türkiye devleti inkar etse de herkes oradan akışın sürdüğünü biliyordu” dedi. (HABER MERKEZİ)

 

www.evrensel.net