Yaz yağmuru vurdu sofralar el yakacak!

Yaz yağmuru vurdu sofralar el yakacak!

Haziran ayında etkili olan yaz yağmurları şeftali, armut, kiraz ve zeytin ağaçlarında büyük hasara sebep oldu. Domates ve salatalık çürüyünce çiftçi ikinci ekime başladı. 

Bursa Ziraat Odası Başkanı Fevzi Fırtına, şeftalide yüzde 70-80’lere varan hasat düşümü olduğunu söyledi. Osmangazi Ziraat Odası Başkanı Hakan Ekim de şeftali, armut, kiraz ve zeytindeki rekolte düşüklüğünün sofralara yansıyacağını dile getirdi.

Tarım üssü Bursa’da bahar aylarından sonra haziranda yağışlı geçti. Bursa Meteoroloji Müdürlüğünün ‘Uzun yıllar ortalaması’ (60 yıllık) verilerine göre haziranda metrekareye 32.6 kilogram yağmur düşen kentte oran bu yıl 3 kattan fazla arttı. Şeftali, armut, kiraz üretiminin yoğun olarak gerçekleştiği Kestel bölgesine haziran ayının ilk 22 günlük bölümünde metrekareye 90 kilogramın üzerinde yağış düştü. İnegöl’de ise metrekareye 111 kilogram yağmur yağdı.

SOFRAYA PAHALI GELEBİLİR

Osmangazi Ziraat Odası Başkanı Hakan Ekim de birçok üründe zayiatın kış aylarından itibaren görüldüğünü hatırlattı. 

Kış aylarındaki don ve kırağılardan dolayı ürünlerde yüzde 50 zararın olduğunu vurgulayan Ekim, şöyle devam etti: “Zeytinde çiçek tutumunda denk geldi yağışlar. Zeytinde büyük bir rekolte kaybı var. Şeftalide büyük hasar var. Büyük ihtimalle fiyatlarda artış olacak. Yüzde 50 zayiat var. Bölgemizde sebze ekimi çok yok, küçük fidanlıklarda yapılıyor. Bunlar da yağışlardan dolayı tarla işlenemedi. Kiraz da çatlama ve çürümemiz çok. Şeftalide bazı cinslerde çatlama var. Armutlarda da kalite kaybı. Bu sene kiraz, şeftali, armutta ve Bursa’da üretilen tüm ürünlerde zarar var. Çok kaliteli ürün mevcut değil bu sene, sanırım ihracata gidecek mal azalacak, bu malın çoğu iç piyasaya yönelecek. Bu da iç piyasayı çok fazla artırmayacak, geçen seneki fiyatlarda kalır veya çok az artar. Fiyatlar ihracatla bağlantılı. Yağış öncesi çok güzel çiçeklenme olan zeytinler, tutum döneminde yağışa yakalandığından döllemesini tamamlayamadı. Bu yüzden hiç tutan zeytin yok, bahçeler boş. Zeytinde ‘var yılı, yok yılı’ olarak değerlendirmiyoruz. Her zaman olması gereken bir şey; fakat hava şartlarından dolayı zeytinde rekolte düşüklüğü olacak.”

3 GÜNDE BİR İLAÇLAMA

Armut üreticisi Ersin Uğur ise yağışlardan sonra ilaçlama maliyetlerinin artmasından yakındı. Uğur, “Bu sene havaların yağışlı gitmesinden dolayı ilaçlama maliyetlerimiz arttı. Armutlara daha evvel 10-15 günde bir ilaçlama yaparken yağışlardan dolayı üç günde bir ilaçlama yapmak zorunda kaldık. Mecbur atıyoruz, atmazsak kara leke ve diğer hastalıklar oluşuyor. Bu sebeple maliyetlerimiz yükseliyor. Bu sene vatandaş armudu pahalı yiyebilir. Don ve yağıştan dolayı problem var, ihracat düşebilir. İhracata çok armut giderse fiyatlar yüksek olur, ihracat düşerse fiyatlar geçen seneki seviyelerde olur. Armutta yüzde 40’lar seviyesinde rekolte düşüklüğü olabilir.” diye konuştu.

www.evrensel.net