Reza Zarrab'a ödül veren kurum da 'bilmiyorduk' dedi

Reza Zarrab'a ödül veren kurum da 'bilmiyorduk' dedi

Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş ve Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci tarafından 17 Aralık rüşvet ve yolsuzluk operasyonu sanıklarından Reza Zarrab’a verilen plaket ile ilgili bir açıklama da Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Genel Sekreterliği’nden geldi.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Kamuoyunun dikkatine sunulur. 21 Haziran 2015 tarihinde yapılan 22. Olağan Genel Kurul’umuzda gerçekleştirilen plaket töreninde ödül alan firmalar, İhracatçı Birliklerinin tek kriter olarak dikkate aldığı resmi ihracat kayıt rakamlarına göre otomatik sıralamayla oluşmaktadır. Türkiye İhracatçılar Meclisi’nin bu sıralamaya herhangi bir müdahalesi bulunmamaktadır. Firmalara verilen plaketler bir sıralamayı tespit etmek ve kamuoyu ile paylaşmak için takdim edilmektedir. Meclisimiz, listeye giren firmalara rutin olarak en üst düzeyde resmi davet göndermektedir. Plaketler kişilere değil firmalara verilmektedir. Bu konuda TİM’in plaket alacak firma temsilcilerine dair herhangi bir tasarrufu söz konusu değildir. Meclisimiz 13 yıldan beri bu kayıtlara göre ilk 1.000 ihracatçı çalışması yapmakta ve bu çalışmayı kamuoyu ile paylaşmaktadır. Son 5 yıldır TİM Olağan Genel Kurul’larında gerçekleştirilen ihracat plaket törenine Devlet protokolü de davet edilmektedir. Bu törende 26 sektörün en çok ihracat yapan ilk üç firmasına plaket verilmektedir. Bu yılki etkinlik de bu çerçevede gerçekleştirilmiştir.

Bu yıl da başta Sayın Cumhurbaşkanımız olmak üzere, Hükümet gelişmesidir. Bu çerçevede Üyelerimiz ve Siyasi Parti Genel Başkanlarımız da Genel Kurula davet edilmişlerdir. Sayın Cumhurbaşkanımız ve 6 Bakanımız davete icabet ederek katılım göstermişlerdir. Toplam 78 firmamıza plaketleri Bakanlarımız tarafından, protokol sırası gözetilerek verilmiştir.

İlgili faaliyetimizin bu şekilde politik malzeme olarak kullanılması tarafımıza yapılmış bir haksızlık ve üzüntü kaynağıdır. Meclisimizin tek amacı Türkiye ihracatının ve milli gelirinin artması ve üretim, istihdam ve toplumsal refahın inovasyon, Ar-Ge, tasarım ve markalaşma ile yüksek katma-değerli ihracat artışı kavramlarıyla özdeşleşen Meclisimizin, kamuoyunda bu tartışmayla anılmasından tüm ihracatçı ailesi rahatsızlık duymaktadır. Kamuoyuna saygıyla duyurulur.” (CİHAN)

Ekonomi Bakanı Zeybekçi, Zarrab'ı tanımıyormuş!

Kurtulmuş: Zarrab'a ödül vereceğimi bilseydim o karenin içerisinde yer almazdım

Son Düzenlenme Tarihi: 23 Haziran 2015 19:05
www.evrensel.net