Renault işçisinden patrona son uyarı

Renault işçisinden patrona son uyarı

Metal direnişinin ardından MESS’in aylık 100 liranın altında kalan zam teklifine Renault işçileri tepki gösterdi. Bosch sözleşmesinde olduğu gibi saat ücretlerine zam yapılmasını isteyen Renault işçileri, vardiya çıkışlarında servislere sloganlarla yürüyerek kararlılıklarını dile getiriyor.

Hakkı TALİ
Bursa

 

Metal direnişinin ardından MESS’in aylık 100 liranın altında kalan zam teklifine Renault işçileri tepki gösterdi. Bosch sözleşmesinde olduğu gibi saat ücretlerine zam yapılmasını isteyen Renault işçileri, vardiya çıkışlarında servislere sloganlarla yürüyerek kararlılıklarını dile getiriyor. Taleplerinin dikkate alınmasını isteyen işçiler, MESS’ın teklifinin dayatılması halinde üretimi durdurmak da dahil her türlü eylemi yapmaya hazır olduklarını bildirdi.

Açıklanan kâr oranlarına dikkat çeken işçiler, bu büyümeyi sağladıklarını ancak kendilerine dayatılan zammın hak ettiklerinin çok altında olduğunu söyledi. İşçiler MESS’in diğer fabrikalarda duyurulan teklifine karşı ne yapılacağını gün boyu vardiyalarda tartıştı. Gazetemize konuşan bir Renault işçisi, “Bize doğrudan bir açıklama yapılmış değil. Ancak bize de aynı teklifle geleceklerini düşünüyoruz” dedi. Seçtikleri işçi sözcülerinin gün boyu bölümlerde bilgilendirme yaptığını aktaran işçi, Renault yetkililerinin konuyla ilgili Cuma günü bir açıklama yapacağını duyurduğunu, o güne kadar işçilerin beklemesini istediğini anlattı. Bir başka işçi de taleplerinin dikkate alınmaması durumunda üretimi durdurmak da dahil her türlü eylemi yapmaya hazır olduklarını bildirdi. Cuma gününe kadar bekleyeceklerini bildiren işçi, “Eğer Renault yetkilileri tıpkı MESS gibi bir açıklama yaparsa kendileri bilir. Biz işçiler de gerekeni yaparız” diye konuştu.

Cuma günü yapılacak açıklamayı bekleyen işçiler bir yandan da vardiya çıkışlarında, servislere sloganlarla yürüyerek taleplerini dile getiriyor. “Ölmek var dönmek” yok diyen işçiler bu yolla patrona da kararlılıklarını gösteriyor.

Bursa’da bulunan Coşkunöz, Mako, Delphi, Valeo gibi fabrikaların işçileri de Renault işçilerinin atacağı adıma göre hareket edeceklerini bildirdi.


ERMETAL’DE ANLAŞMA SAĞLANDI

Metal direnişi sırasında iş durduran Ermetal işçilerinin, kendilerine verilen zam sözünün yerine getirilmemesi üzerine başlattıkları direniş varılan anlaşma üzerine sona erdi. Sendikal örgütlenmenin olmadığı fabrikada 24 saat süren üretimi durdurma eylemi sonrası, patron, işçi sözcüleriyle toplantı yapmak zorunda kaldı. Toplantıda varılan anlaşmaya göre işçi ücretlerine yüzde 10 zam yapıldı, Ocak ayına kadar üç taksitle işçilere 1000 lira prim verilecek. 2016 yılında aylıklara bölünerek toplamda 1200 lira ödenecek. 2017’de ise toplamda 600 lira pirim verilecek. (Bursa/EVRENSEL)

www.evrensel.net