IŞİD'den kaçtılar simsarlara yakalandılar

IŞİD'den kaçtılar simsarlara yakalandılar

Ülkelerindeki savaştan kaçan Suriyeliler, daha önce Kürt illerinden Çukurova’ya gelen tarım işçilerinin yerini aldı.
Son günlerde IŞİD zulmünden kaçan sığınmacılar da simsarlar tarafından bölgeye getiriliyor. Şu anda kavun, karpuz, domates, biber gibi ürünlerin hasat edildiği Çukurova’da, tarla sahipleri daha düşük ücrete çalışan Suriyelileri tercih ediyor.
Til Ebyad’daki çatışmalar nedeniyle ülkesini terk etmek zorunda kalan sığınmacılardan 14 kişilik aile soluğu Karataş ilçesine bağlı Kadıköy civarında konuşlanan çadırlarda almış. Burada naylon ve kamışlardan yapılan çadırlardan kendilerine yer edinmeye çalışan aile halen IŞİD korkusunu yaşıyor. Bu yüzden isimlerini söylemekten ve görüntü vermekten çekinen ailenin büyüğü, geçen hafta Til Ebyad’Dan Şanlıurfa Akçakale’ye; oradan Adana’ya geldiklerini söylüyor. Ülkelerinin savaş ve açlık nedeniyle yaşanmayacak hale geldiğini belirten Suriyeli vatandaş, “Ekinlerimiz yakıldı, evlerimiz yağmalandı. İnsanlar açlıktan perişan halde. Tarımda çalışmak için Çukurova’ya geldik. Savaş bittiğinde ülkemize dönmek istiyoruz.

HER GÜN İŞ YOK
Fakat savaşın sonlanacağına inanmıyoruz” diyor. Domates tarlasında çalışan İbrahim Hito ise üç yıl önce Suriye’den Adana’ya geldiğini belirtiyor. Günlük 30-40 lira ücret aldıklarını belirten Hito, ülkelerindeki savaşı yakından takip ettiklerini ve bir an önce dönmek istediklerini ifade ediyor. Yine adını açıklamak istemeyen bir Suriyeli, “Bir ay önce çadırlara geldik. Her gün iş olmuyor. Çünkü işçi çok fazla. Halimizden memnun değiliz” ifadelerini kullanıyor. Kavun toplayan bir Suriyeli genç ise ekmek paralarını güçlükle çıkardıklarını açıklıyor.

3 YILDIR AYNI YEVMİYE
Türkiye’ye gelen sığınmacı sayısı Ocak 2015 itibariyle 1 milyon 652 bini geçti. Adana’da ise yaklaşık 11 bini çadır kentte olmak üzere 80 binin üzerinde Suriyeli bulunuyor.
Suriyelilerin bölge tarımında yaygın olarak çalışmaya başlaması yıllardır Kürt illerinden gelen mevsimlik işçileri ikinci plana itmiş. Üç yıldır yaz aylarında Şanlıurfa’dan Adana’ya göçen Ahmet Akkurt, bu durumdan rahatsızlığını gizlemiyor. Sığınmacılardan sonra günlük 40 lira olan ücretlerinin artmadığını, bazı yerlerde ise düştüğünü anlatan Akkurt, AKP’nin Suriye politikasına tepki gösteriyor. Ortaya çıkan durum nedeniyle Suriyelilerle gerginlikler yaşandığını anlatan Akkurt, “Erdoğan bizi mahvetti” diyor. Şanlıurfalı 7 çocuk babası Halil Çavuş da “Şu anda 40 liraya çalışıyoruz. Hiçbir artış olmuyor. Çünkü çok sayıda Suriyeli var. Biz de çaresiz düşük ücretlerle çalışmak zorunda kalıyoruz” diye anlatıyor.

ÇALIŞANLARIN ÇOĞU SURİYELİ
Tarla sahibi İbrahim Aydın ise Türkiyeli işçilerin daha kârlı işlere yöneldiğini savunuyor ama ücretlerin düştüğünü de kabul ediyor. Aydın, “Tercihimiz yerli işçiden yana. Ama bulamayınca Suriyelileri çalıştırıyoruz. Suriyeliler buraya yığıldı, ücretler düştü. Şu anda 40 lira veriyoruz. Çalışanların yüzde 80’i mülteci” diyor. (Adana/CİHAN)

SURİYELİ ÇOCUKLARA İFTAR DAYAĞI
ANKARA Büyükşehir Belediyesinin, Suriyelilerin yoğun olarak yaşadığı İsmetpaşa Mahallesinde kurulan iftar çadırında bazı görevliler, yemek almak için bekleyenleri azarladı, çocukları itti ve yumrukladı. Hacı Bayram Veli Camii ile Çankırı Caddesi arasındaki boş alanda açılan iftar çadırı, mahallelilerin yanı sıra Suriyeli mültecilere de hizmet veriyor. İftar yemeği almak isteyenler, demir bariyerlerle çadır arasında oluşturulan dar koridorda 2 saat bekledi. Bazı çocuklar bir kap yemek için demir bariyerlerin altından sürünerek geçip sıraya girmeye çalıştı. Görevliler, sıraya girmeyen çocukları itti ve onlara yumruk attı. Azarlanan çocuklardan bazıları ağladı. (Ankara/CİHAN)

 

www.evrensel.net