‘Koç’ gibi vergi kıyağı

‘Koç’ gibi vergi kıyağı

Tamer Arda ERŞİN
ANKARA

Asgari ücretten 63 lira vergi kesen devlet, Koç’un 3 otomotiv şirketine  “teşvik” adı altında milyonlarca liralık vergi kıyağı yapıyor.  Asgari ücretliden kesilen vergi seçim öncesi tartışmalara konu olmuştu. Ayrıca seçim sürecinde Koç Holdinge bağlı 3 otomotiv fabrikasındaki işçiler insanca yaşayacakları bir ücret talebiyle iş bırakmıştı. Metal işçilerinin taleplerine kulak tıkayan hükümet, Koç’a yaptığı vergi kıyaklarıyla kimin tarafında olduğunu bir kez daha gösterdi.

MİLYONLUK VERGİ KIYAKLARI
Asgari ücretlilerin parası daha eline gelmeden gelirinden 63 lira eksilirken, Koç Holdingin 3 otomotiv firmasında “teşvik” adı altında vergi kıyağı uygulanıyor. Holdingin TOFAŞ firması 31 Mart 2015 itibariyle devrolmuş yatırım indirimi tutarı 2 milyon 231 bin 881 TL, yani ödeyeceği vergiden bu kadar indirim yaptırabilme hakkı var. Kurumlar vergisi için yararlanacağı indirim tutarı ise 279 bin 39 TL. Aynı tarih itibariyle TOFAŞ’ın ertelenmiş vergi varlığı net 160 bin 779 TL.

AR-GE DEDİLER VERGİ ÖDEMEDİLER
Holdinge bağlı Ford firması 31 Mart 2015 itibariyle yasal vergi karşılığında 36 milyon 91 bin 10 TL tutarında AR- GE indirim istisnası kullandı. Yeni Nesil Transit ve yeni ürün Transit Custom modelleri yatırımları için Büyük Ölçekli Yatırım Teşvik Belgesi alan Ford, yasal vergisi karşılığında 1 milyon 255 bin 668 TL indirimli kurumlar vergisinden yararlanmış. Dahası 19 haziran 2012 ‘deki Yatırımlarda Devlet Yardımlar Hakkında Bakanlar Kurulu kararından da faydalanan Ford, 22 milyon 340 bin 322 TL indirimli kurumlar vergisi avantajını kullanmayı da ihmal etmemiş. Ford’un 31 Mart itibariyle ertelenmiş net vergi varlığı 532 milyon 793 bin 626 TL.

TÜRK TRAKTOR VERGİDEN MUAF MI?
Türk Traktör firması da Holdingin vergi teşviklerinden yaralanan şirketlerinden. Firmanın ödenecek vergi yükümlülüğü net 21 milyon 721 bin 229 TL. 31 mart 2015 tarihi itibariyle, Ankara tesisleri modernizasyon ve Adapazarı yatırımı için olmak üzere iki adet yatırım teşvik belgesi alan Türk Traktör’e yapılan teşvik kıyakları ise şöyle:
- İthal edilen makine ve ekipmanlara uygulanan gümrük vergisinden yüzde 100 muafiyet.
- Yurt içinden ve yurt dışından tedarik edilecek yatırım malları için KDV muafiyeti.
- Araştırma ve geliştirme kanunu kapsamında yer alan teşvikler (yüzde 100 Kurumlar Vergisi istisnası, Sosyal Güvenlik Kurumu teşvikleri vb.)
- Dahilde işleme izin belgeleri.
- Araştırma ve geliştirme harcamaları karşılığı, TÜBİTAK –TEYDEB’den alınan nakit destek,
- İndirimli kurumlar vergisi teşviki.
- Sigorta primi işveren hissesi desteği.
- 9715 sayılı çevre maliyetlerinin desteklenmesi hakkında teşvik.
- Patent teşvikleri.
- Yatırıma katkı oranları nispetinde kurumlar vergisi muafiyeti.

www.evrensel.net