İDÇ işçileri önce temsilcileri değiştirecek

İDÇ işçileri önce temsilcileri değiştirecek

Turan KARA
İzmir

Türk Metal’den istifa ederek fabrikadan bu sendikayı atmak isteyen İzmir Demir Çelik (İDÇ) işçileri gelinen noktada işyerinde temsilci seçimi yapılmasını kabul ettirdi. Böylece işçilerin mücadelesini engellemek isteyen müdür ve Türk Metal temsilcilerinin iş birliği halinde uyguladığı baskı da durdurulmuş oldu.
700 işçinin çalıştığı fabrikada önce sendika temsilcileri tehdit ve baskılarla işçileri engellemeye çalıştı ancak etkili olamadı. Bunu gören Türk Metal yöneticileri, HABAŞ’ta olduğu gibi patron temsilcilerini devreye sokarak tehdidin dozunu arttırdı. Başlangıçta, “Üretime zarar gelmesine izin vermeyiz” denilerek işçiler uyarılmaya ve baskı altına alınmaya çalışıldı. Müdürlerin baskıları, “Sendika tercihinize karışamayız ama fabrikada huzursuzluk istemiyoruz” yolunda açıklamalarla artarak sürdü. İstifa çağrısı yapan işçilere Türk Metal ve patron temsilcileri “iyi polis-kötü polis” rolü oynarken “iyi polis”i müdürler oynadı. Fabrikada ayrıca milliyetçilik üzerinden propaganda yapan patron temsilcileri işçiler arasındaki hakim politik anlayışı işçilere karşı silah olarak kullandı.

‘ZARAR EDİYORUZ!’
Son olarak İDÇ AŞ imzasıyla yapılan açıklamada, “Son zamanlarda yaşanan gelişmelerin çalışma barışını bozacak bir noktaya gelmeyeceğine inanıyoruz. Bazı arkadaşların MESS Türk Metal arasında bağıtlanan TİS ötesinde bazı talepleri gündeme getirme çabası olduğunu duyuyoruz. Fabrikamız 2012, 2013, 2014 ve 2015 (ilk çeyreklerini) zararla kapatmıştır. Bu yüzden çalışma barışını bozacak girişimlerden uzak durulmasını rica ederiz” denildi. Son yıllarda milyonlarca dolarlık elektrik santrali, gemi filosu, profil haddehanesi gibi sermaye artışını yok sayan, “İlk çeyreklerde zarar ediyoruz” söylemine giren müdürler işçileri baskılayarak hareketi engelledi.

İŞÇİLER GENEL MÜDÜRLE GÖRÜŞTÜ
Türk Metal yöneticilerinin de, “3 yıllık sözleşme yapıldı, artık bu değiştirilemez kimsenin elinden bir şey gelmez” söylemiyle işçiler adeta kuşatıldı.
Bu gelişmelere karşılık işçiler, “Bizim fabrikayla sorunumuz yok, biz Türk Metal’in gitmesini istiyoruz. Türk Metal’i bu fabrikada istemiyoruz” dedi. İşçiler, İDÇ AŞ imzasıyla yapılan açıklamaya karşı genel müdüre bir dilekçe vererek üzerlerindeki baskıyı kaldırmalarını ve istifa edenlere “geri dönün” çağrısı yapmaya son vermelerini istedi.
Son gelinen aşamada istifa edenlerden oluşan bir heyet önce genel müdürle görüştü. Genel müdür kendi adına söz verdiğini belirterek öncelikle sendika temsilcilerini değiştirmelerini, işe yaramazsa istifa edebileceklerini ve kendilerinin karışmayacağını söyledi.  
Sonrasında İDÇ genel müdür yardımcısı ve personel şefi “hakemliğinde” Türk Metal 2 No’lu şube başkanı ve genel başkan yardımcısı işçilerin oluşturduğu bir heyetle görüştü.
Bu görüşmede işçiler temsilcilik seçimleri, temsilcilerin çalışma yöntemi, aidatlar ve aidatların yönetimi gibi bazı konularda sıkıntılarını dile getirdi.

‘TEMSİLCİYİ BİZ SEÇECEĞİZ’
Türk Metal yöneticileri işçilerin, “Sendika temsilcilerinin değişmesi, sandık konularak noter huzurunda yapılacak bir seçimle temsilcilerin seçilmesi” şartlarını kabul etti. İşçilerin diğer şartlarının da gene kurulda kabul edileceği söylendi.   
Fabrika müdürü, bu koşullar sağlanmazsa işçinin kendi kararını vermekte özgür kılınacağı ve yönetimin bu işe kesinlikle karışmayacağı sözünü verdi. Fabrika müdürünün işçilerin Anayasa’dan kaynaklanan ve doğal olan haklarını “Belli şartlarda kullandıracağını” belirtmesi de işçiler üzerindeki baskının bir göstergesi oldu.
Kimi işçiler “Türk Metal ve işveren ortaklığında bir kıyım yaşanacaktı. Şimdi biz seçim olmasını bekleyeceğiz ve bunu şansa bırakmayacağız” diyor. İşçilere göre şu anki şube yönetimi de değişmeli ancak fabrika müdürünü arkasına alan sendikacılar bunun olamayacağını dile getirmiş. İşçiler fabrikalarındaki mevcut sendika şube yönetim kurulu üyesini tanımadıklarını da belirttiler.
İDÇ işçileri yaşanan bu mücadelenin kendilerine bir öz güven getirdiğini ve bundan sonra Türk Metal’in ensesinde olmaya devam edeceklerini ifade ediyorlar.

www.evrensel.net