Sırbistan’ın altın jenerasyonu

Sırbistan’ın altın jenerasyonu

Hakan KARAKOCA

Bir kadro düşünün içinde Jarni, Stimac, Boban, Prosinecki, Suker, Mijatovic gibi isimler olsun. Hırvat, Sırp, Karadağlı isimler bir arada 1987 yılında Şili’de düzenlenen U20 Dünya Kupası’nda Yugoslavya formasıyla bir arada mücadele etti. Şili’de şampiyonluğa uzanan bu kadro “Yugoslavların Altın Nesli” olarak futbol tarihindeki yerini aldı. O futbolcular tek tek yurt dışına çıkarken Yugoslavya’nın da gelecek yıllara damga vuracağı konuşuluyordu. Yugoslavya dağılmasaydı bu senaryo gerçek olacaktı belki de. Kimine göre “uzay takımı”, kimine göre “altın nesil.”
Bundan tam 28 yıl sonra… Yeni Zelanda’da yapılan U20 Dünya Kupası’na katılan hiçbir oyuncu 1987 yılındaki şampiyonluğu görmemişti. 17, 18, 19 yaşlarında Sırbistan forması giyen gençler yeni bir tarih için sahne alıyordu. Kimi 2013 yılında buna yakın bir tarihi başarıya imza attı. 2013 yılında U19 Avrupa Şampiyonası’na katılan Sırbistan, kadrosunda Rajkovic, Milinkovic,Veljkovic, Gacinovic, Maksimovic gibi isimlerle ipi göğüsledi. Bu 5 isim ve nice yetenekli oyuncu ile kurulan U20 takımı ise Veljko Paunovic önderliğinde 2015 yılında rüyayı devam ettirmek için çabalayacaktı.

ŞİLİ’DEN SONRA TARİH YENİ ZELANDA’DA YAZILDI
Uruguay mağlubiyeti ile başlayan Sırbistan aldığı iki galibiyetle grubu lider tamamladı. Macaristan’ı eledikten sonra ABD’yi penaltılarla geçen ekip, yarı finalde de turnuvanın sürpriz takımı Mali’yi eledi. Finalde rakip ise Brezilya’ydı. Turnuvanın favorisi olan Brezilya karşısında, futbol romantiklerinin desteğini alan Sırbistan kadrosundaki Zivkovic, Milinkovic, Gajic, Rajkovic, Gacinovic, Saponjic, Mandic gibi genç yıldızlarla kafa tutmak için sahaya çıktı. Oyun boyunca ezilen taraf olsalar da uzatmanın son dakikalarında buldukları gol şampiyonluğu getirdi. Disiplinli oyun, kontra ataklardaki meziyetli isimler şampiyonluğu getiren unsurlar olsa da Teknik Direktör Paunovic’in taktik dehası da kuşkusuz etkendi. Paunovic U18, U19 ve U20 takımlarında sırasıyla görev aldı. Tüm jenerasyonlardaki başarısını ise bu turnuvayla taçlandırdı.
Takımın kalecisi de finale kadar takımını taşımakla kalmadı, final maçında da Brezilya’nın hayallerinin önünde set oldu. Rajkovic bu performansıyla turnuvanın Altın Eldiven ödülünü aldı. Milinkovic ise Bronz Top ödülünü alarak turnuvanın en iyi oyuncuları arasında gösterildi.
Sırbistan saati ile 07.00’de başlayan maçın sonucunu halk Sırbistan sokaklarında, Kosova’da Mitroviça’da, Bosna Hersek’te Banjaluka’da büyük coşkuyla kutlandı. Sırp nüfusunun olduğu Balkanlardaki her yerde sokakta kutlamalar yapıldı desek yeridir.

SIRBİSTAN’IN KAHRAMANLARI
Altın Jenerasyon tanımlamasını şimdi Sırbistan için yeniden kullanabiliriz. U19 Avrupa Şampiyonluğunun ardından gelen Dünya Şampiyonluğu, Sırp gençlerini artık dünya futbol pazarında hatırı sayılır bir noktaya çıkardı. Şimdiden hepsi için milyon avroları bulan teklifler haber konusu oluyor. Yugoslavya U20 Milli Takımı’ndaki futbolcular bir arada olmasa da ayrı ayrı dünya futboluna damgasını vurdu. Bir arada olsalar başarılılarını belki de Yugoslavya formasıyla yaşayacaklardı. O fırsat şimdi Sırbistan’ın eline geçti. Şimdiki A Milli Takım yetenekli ama ahenksiz bir takım olarak başarısız sonuçlar alıyor. Kurir, geçen hafta içinde “Kahramanlar-Eşekler” manşetiyle çıkmıştı. Kahramanlar U20 takımı, Eşekler A Milli Takımı işaret ediyordu fotoğraflarla.
Yanlış hoca tercihleri, uyumsuz bir takım, kim ulusal marşı söylüyor-söylemiyor kavgası derken A Milli Takım turnuvalardan uzak kalıyor. Bu gidişatı tersine çevirebilecek bir kadro oluşuyor. Şimdi 18 -19 yaşında olan çocuklar 7 sene sonraki Dünya Kupası’na damga vurabilecek yetenekteler. Yugoslavya’nın yarım bıraktığı iş , tarihsel olarak o mirastan pay alan Sırbistan tarafından tamamlanabilir.
Andrija Zivkovic, Sergei Milinkovic, Ivan Saponjic, Mijat Gacinovic, Milan Gajic, Stanisa Mandic, Predrag Rajkovic… Bu isimler gelecek dönemde adından sıkça söz edeceğimiz, transferlerini konuşacağımız futbolcular olacak.

Son Düzenlenme Tarihi: 22 Haziran 2015 22:52
www.evrensel.net
ETİKETLER Sırbistan