Ölüm nedeni bozuk kemer

Ölüm nedeni bozuk kemer

Diyarbakır'ın Kulp ilçesinde geçen yıl meydana gelen ve 21 yaşındaki Acil Tıp Teknisyeni Duygu Duman’ın yaşamını yitirdiği ambulans kazası ile ilgili davaya başlandı.

Diyarbakır'ın Kulp ilçesinde geçen yıl meydana gelen ve 21 yaşındaki Acil Tıp Teknisyeni Duygu Duman’ın yaşamını yitirdiği ambulans kazası ile ilgili davaya başlandı. Duruşmada ifadesi alınan sanık Sürücü  Fırat Elçek, ambulansın eski ve emniyet kemerlerinin bozuk olduğunu belirterek, araçta hava yastığı olmadığını söyledi.

Olayla ilgili soruşturma başlatan savcılık, ambulans sürücüsü 33 yaşındaki Fırat Elçek hakkında ‘Taksirle ölüme neden olma’ suçundan 6 yıla kadar hapis istemiyle iddianame hazırladı. İddianamenin kabulünün ardından Elçek’in yargılanmasına 2’nci Asliye Ceza Mahkemesinde başlandı. Davanın ilk duruşmasında ifadesi alınan sanık Fırat Elçek, kullandıkları aracın tamirde olması nedeniyle geçici olarak kaza yapan ambulansın kendilerine verildiğini belirterek, “Aracı Diyarbakır’da bulunan komuta merkezine teslim etmek üzere yola çıktık. Araçta benim dışımda Duygu Duman ve Gülcan Demiroğlu vardı. Sağımda Duygu Duman, ortamızda Gülcan Demiroğlu oturuyordu. Aracın bazı koltukları bozuktu. Ben kemerimi takmıştım. Duygu ve Gülcan’ın oturduğu koltukların emniyet kemeri bozuktu. O nedenle kemer takmamışlardı. Olay yerinde aracın sağ arka lastiği patladı ve savrulmaya başladı. Daha sonra araç yan yatıp devrildi. Olay tarihinde 7 aylık ambulans sürücüsüydüm ve gerekli eğitimleri almıştım. O güne kadar da kaza yapmadım. Araç eskiydi ve hava yastıkları yoktu. Bu araç daha önce de kaza yapmıştı. Bu araç bozulan ambulansların yerine geçici olarak veriliyormuş. Kaza teknik nedenlerden oldu” dedi. Kazada yaralanan diğer Acil Tıp Teknisyeni Gülcan Demiroğlu’nun tanık sıfatı ile mahkemeye zorla getirilmesine karar veren mahkeme, duruşmayı ileri bir tarihe erteledi.

‘AMBULANSI VERENDEN ŞİKAYETÇİYİM’

Kazada yaralanan Acil Tıp Teknisyeni Gülcan Demiroğlu iddianameye yansıyan ifadesinde ambulansta emniyet kemeri olmadığını belirtmişti. İfadesinde ambulansın eski bir araç olduğunu kaydeden Demiroğlu, “Duygu olaydan 2- 3 gün önce 112 Diyarbakır Başhekimi Ömer Çelik’e ambulansta emniyet kemeri bulunmadığını sözlü olarak bildirdi. Ambulansın arkasında iki adet sağlıkçı koltuğundan bir tanesi açılmıyordu. Bu nedenle Duygu ile aynı koltuğa oturarak görev yapıyorduk. Kaza sırasında ambulansta hasta olmadığı için önde oturduk. Ambulans hasta nakli için uygun bir araç değildi. Bu ambulansı 112’ye veren kişilerden şikayetçiyim” dedi. (Diyarbakır/DHA)

www.evrensel.net
ETİKETLER Duygu Duman