HDK: Biz’ler Halk Meclislerine

HDK: Biz’ler Halk Meclislerine

Genel Meclisinin sonuç bildirgesini açıklayan HDK, HDK’nin 2011 yılında başlattığı yürüyüşün 7 Haziran seçimlerinde halkların nezdinde karşılık bulduğunu ve halkların demokratik iktidarına kadar gidecek yolu inşa etme zamanı geldiğini ve HDK olarak öncelikli görevlerinin meclisleri yeniden oluşturmak olduğunu belirterek, “Seçim dönemindeki ‘Biz’ler Meclise’ sloganımızı yeni dönemde ‘Biz’ler Halk Meclislerine’ yaklaşımıyla hayata geçireceğiz. Tabandan, yerel meclislerimizden çıkan taleplerin, aldığımızın kararların parlamentoda etkin bir şekilde seslendirilmesi için çalışacağız” dedi.

Halkların Demokratik Kongresi (HDK), Eş Sözcüleri Sebahat Tuncel ve Ertuğrul Kürkçü’nün katılımlıyla Cezayir Toplantı Salonu’nda yapılan HDK Genel Meclisinin sonuç bildirgesini açıkladı. Kritik bir dönemde parti olarak seçime giren HDP’nin yüzde 10 barajına, eşitsiz koşullara, saldırılara, bombalamalara, katliam girişimlerine rağmen 6 milyona yakın oy aldığı belirtilen bildirgede, “Halkların Demokratik Kongresinin de bütün gövdesiyle içinde olduğu seçim çalışmalarının sonunda elde edilen başarıyla birlikte halklarımızın demokratik, eşitlikçi ve özgürlükçü bir ‘yeni yaşam’ umudu güçlenmiştir. HDK’nin 2011 yılında başlattığı yürüyüş 7 Haziran seçimlerinde halklarımız nezdinde karşılık bulmuştur. HDK-HDP projesinde somutlaşan halklarımızın demokratik bir arada yaşam iradesi görünür bir başarı kazanmıştır” denildi.

‘SORUMLULUĞUN BİLİNCİNDEYİZ’

Bu sonuçların yalnızca Türkiye halklarının değil, barış, demokrasi, eşitlik ve özgürlük mücadelesi veren bütün Ortadoğu ve bölge halklarının da kazanımı olduğu ifade edilen bildirgede, şu ifadelere yer verildi: “Bizler kazanımlarımızın, Suriye’de Rojava devriminin, Yunanistan’da SYRIZA’nın ve İspanya’da Podemos’un seçim başarılarının temsil ettiği kazanımlarla birlikte değerlendirilmesi gereken, halklar arasında kurulacak kardeşlik köprülerinin yapı taşları olduğunu biliyoruz. Halklarımız, ‘çözüm süreci’ni donduran ve halklarımızın kalıcı barış ısrarını istismar eden AKP’ye hak ettiği cevabı vermiştir. İradesini çözüm sürecinin devamı, kalıcı barışın sağlanması ve ‘büyük insanlık’ değerleri etrafında bir arada yaşamdan yana çok net bir biçimde koymuştur. Halklarımızın ortaya koyduğu bu iradenin omuzlarımıza nasıl bir sorumluluk yüklediğinin bilincinde olduğumuzu bir kez daha ifade etme gereği duyuyoruz.”

‘BİZ’LERİN SÖZ SAHİBİ OLDUĞU YENİ YAŞAM

Gelinen aşamada HDK olarak öncelikli görevlerinin meclisleri yeniden oluşturmak olduğu belirtilen bildirgede, “Bu temelde, bir yandan il-ilçe meclislerimizi yeniden kurarken, diğer yandan bu çalışmalarımızı semt/mahalle düzeyine kadar indirecek, toplumsal genişlememizi en yerelde tüm emek, barış ve demokrasi güçleri ile yeniden inşa edeceğiz. Seçim dönemindeki ‘Biz’ler Meclise’ sloganımızı yeni dönemde ‘Biz’ler Halk Meclislerine’ yaklaşımıyla hayata geçireceğiz. Tabandan, yerel meclislerimizden çıkan taleplerin, aldığımızın kararların parlamentoda etkin bir şekilde seslendirilmesi için çalışacağız. Sokağın, mahallenin, bizlerin söz ve karar sahibi olduğu, özgürlükçü bir ‘yeni yaşam’ı birlikte inşa edeceğiz” ifadelerine yer verildi. (HABER MERKEZİ)

www.evrensel.net
ETİKETLER HDK