Yüksekdağ’dan ana muhalefet vurgusu

Yüksekdağ’dan ana muhalefet vurgusu

HDP Eş Genel Başkanı ve Van Milletvekili Figen Yüksekdağ Türkiye’yi bir erken seçime götürmenin kabul edilemez olduğunu belirterek, ana muhalefette kalmak istediklerini yeniden vurguladı. Yüksekdağ, koalisyon tartışmaları için de kapılarının herkese açık olduğunu söyledi.

25. Dönem Milletvekili Genel Seçimleri'nin ardından Parlamento'ya giren milletvekilleri mazbatalarını aldıktan sonra kayıt işlemleri için Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne gelmeye devam ediyor. HDP Eş Genel Başkanı ve Van Milletvekili Figen Yüksekdağ kayıt işlemlerini tamamladı.

Gazetecilerin sorularını cevaplayan Yüksekdağ, siyaset kurumlarının ve şu an parlamentoda grubu bulunan partilerin artık 7 Haziran seçimlerinden çıkan demokrasi talebine doğru bir şekilde kulak vererek en doğru rolü oynamaları gerektiğini vurguladı. Bu süreç içerisinde süreci zora sokan, erken seçime zorlayan yaklaşımların oldukça zararlı olduğunu ifade eden Yüksekdağ, oalisyon seçeneklerine ilişkin bir soruya somut bir seçenek ve ,somut bir görüşme olmadığını belirterek, “Türkiye’de bundan sonraki dönemde HDP’nin bir ana muhalefet partisi olarak çalışmak, üretmek istediğini ifade ettik. Ancak bizim karşımıza birtakım zorunluluklar, sorumluluklar; herhangi bir koalisyon seçeneğine, tartışmasına da kapalı olmadığımızı ifade ettik. Karşımıza şu an somut görüşmeler ve teklifler çerçevesinde değerlendirilebilecek bir durumdur bu, önümüze gelirse bu iki günden sonra daha somut görüşmelere, tartışmalara dökülecek bu süreç elbette ki önümüze gelirse üstlenmemiz gereken sorumluluğu da üstleniriz” ifadelerini kullandı. (Ankara/CİHAN)

www.evrensel.net