Tanıştıralım: Reza Zarrab, yolsuzluk  iddialarının kilit ismi!

Tanıştıralım: Reza Zarrab, yolsuzluk iddialarının kilit ismi!

Bakan Zeybekci meğer yolsuzluk iddialarının kilit ismi Zarrab’ı tanımıyormuş! Numan Kurtulmuş ise ödül vereceğini bilmiyormuş!

Hakkında ‘takipsizlik’ kararı verilen 17 Aralık yolsuzluk ve rüşvet soruşturmasının kilit ismi İranlı iş adamı Reza Zarrab’a Bakanlar el birliği ile ‘özel ödül’verdi. Ödülü veren Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci  yolsuzluk iddiaları nedeniyle Türkiye’nin gündemine oturan Reza Zarrab’ı çıkaramadığını iddia etti. Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş ise "Zarrab’a ödül vereceğimi bilseydim o karenin içinde yer almazdım, çok üzüldüm!” dedi.

Dün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da katıldığı Türkiye İhracatçılar Meclisi’nin düzenlediği törende Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci ve TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi Zarrab’a ödül verdi. Ödüle gelen yoğun tepkiler sonrasında Zeybekci Zarrab’ı ilk kez dün gördüğünü, kendisini simaen de tanımadığını iddia etti.

Türkiye’nin en önemli yolsuzluk davasının bir numaralı ismini tanımadığını ileri süren Bakan Zeybekci, “Bazı şeyleri bence çok iyi değerlendirmek lazım. Adı geçen şirketin yönetim kurulu başkanını daha dün gördüm, simaen de bilmem. Oradaki listeyi belirleyen devlet değildir, sektör seçmiştir. Eğer Türkiye’de siyasilerin kimlerle yan yana olacağı ya da olmayacağı yönünde şeyler söyleniyorsa, bu son derece yorucu bir süreç olur. Ben Ekonomi Bakanı olarak ilk kez gördüğüm bir şahıstan, vicdanen de rahatsız olmadım” diye konuştu.

Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş ise Zarrab’ın şirketi Volgam’ın ödül almasıyla ilgili açıklamalarda bulundu. Kurtulmuş, “Zarrab’a ödül vereceğimi bilseydim o karenin içinde yer almazdım, çok üzüldüm!” dedi.

ZARRAB HAKKINDAKİ İDDİALAR ÇUVALLA!

Halbuki Türkiye tarihinin en büyük yolsuzluk iddialarının göbeğindeki isim Zarrab. Her ne kadar yargı dosyayı kapatmış olsa da halkın vicdanında aklanmayan Zarrab hakkında altın kaçakçılığı, suçtan elde edilen geliri aklama, fuhuşa aracılık gibi suçlamalar vardı... Üstelik İran’ın parasını döndürmekle suçlanan Zarrab'ın bu faaliyeti yapmak için de dönemin Bakanları Zafer Çağlayan, Muammer Güler ve Egemen Bağış ile hareket ettiği ileri sürülmüştü!

İşte iddialardan birkaçı...
-17 Aralık soruşturmasına göre İranlı Reza Zarrab liderliğindeki grup, örgüt halinde suç işliyordu. Rüşvet, altın kaçakçılığı, suçtan elde edilen geliri aklama, resmi belgede sahtecilik, fuhuşa aracılık iddialarına ilişkin ciddi ve somut deliller elde edildi. Şahıslar İran’ın parasını aklamakla/döndürmekle suçlanıyordu. Rıza Sarraf ve ekibini takibe alan polis, 6 ay sonra grubun Zafer Çağlayan’a, Muammer Güler’e, Egemen Bağış’a ve Halk Bankası Genel Müdürü Süleyman Aslan’a elemanları aracılığıyla milyonlarca lira, dolar ve euro gönderdiğini görüntülü ve sesli olarak tespit etti.
-Emniyet tarafından hazırlanan fezlekeye göre, Reza Zarrab liderliğindeki örgüt İran’ın başka ülkelerde bulunan 87 milyar Avro’sunu aklayarak, uluslararası finans sistemine dahil etmişti.
-Yukarıda da bahsedilen Bakanlar ve bu bakanların üçünün oğlu yolsuzlukla, İran’ın parasını hatırı sayılır bir komisyon karşılığında ‘aklamakla/döndürmekle’ suçlanıyordu. 17 Aralık’a ilişkin hazırlanan ve internette yayınlanan polis fezlekesinde, İranlı Rıza Zarrab’ın Zafer Çağlayan’a İran’ın  parasını altın ihracatıyla döndürme işlemlerinde  ciddi mik tarda İran parası verdiğinin tespit edildiği yazıyordu. Yine aynı fezlekede Muammer Güler’in Egemen Bağış gibi isimleri de geçiyor
-Reza Zarrab’ın İranlı kuryesi Muhammed Sadık da Meclis Yolsuzlukları Araştırma Komisyonu’na verdiği ifadesinde Ankara’ya para taşıdığını doğrulamıştı. Dönemin Bakanı Egemen Bağış da Komisyonu’na verdiği ifadesinde, Zarrab’ın gönderdiği kutuları kabul etmiş ve kendisini, “Hediyeleşmek Türk geleneğinde var.” sözleriyle savunmuştu. İddialara göre o ayakkabı kutuları ağzına kadar para ile doluydu. (HABER MERKEZİ)

UTANILACAK BİR ŞEY

CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katıldığı ödül töreninde İranlı Reza Zarrab’a ihracat şampiyonu ödülü verilmesinin utanılacak bir şey olduğunu söyledi.

CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde (TBMM) basın toplantısı düzenledi.  Bir başka gazetecinin, “Rıza Sarraf’a dün ödül verildi bakanlar tarafından bu konuda neler söylersiniz?” sorusuna Tanal, “Netice itibariyle o da ayrı bir handikap. O da utanılacak bir şey. Ne söyleyeyim şimdi. Çok kötü bir hadise. Ülkede suçla mücadele eden insanlar cezaevinde ama o şaibeden kurtulamamış olanlar da dışarıda ödüllendiriliyorsa artık söylenecek bir şey yok. Bu olaylar, bu vatandaş, onlarla aynı zamanda birlikte suç işlediklerine ilişkin soruşturma dosyaları vardı. O soruşturma dosyalarında bunlar suç ortağı deniliyordu o da ayrı bir garabet doğrusu.” cevabını verdi. (Ankara/CİHAN)

Son Düzenlenme Tarihi: 22 Mart 2016 12:45
www.evrensel.net