22 Haziran 2015 12:52

Kürkçü Atina’da 8. Uluslarası Direniş Festivali’ne katıldı

Paylaş

Halkların Demokratik Partisi (HDP) İzmir Milletvekili Ertuğrul Kürkçü, SYRIZA'nın davetlisi olarak 19-20-21 Haziran tarihlerinde Atina'da düzenlenen 8'inci Uluslararası Direniş Festivali'ne (Resistance Festival 2015) katıldı. Festivalin son gün oturumunda bir konuşma yapan Kürkçü: "Sizlere bütün Türkiye'nin toplumsal ve özgürlük güçlerinin selamını getirdim" diyerek "Burada herkesin bizimle birlikte HDP'nin 7 Haziran seçimlerinde kazandığı başarıdan ötürü çok memnun olduğunun farkındayım. Bu memnuniyeti paylaşan herkese çok müteşekkiriz." ifadelerini kullandı. 

‘ROJOVA, ÇAĞIMIZIN EN ÖNEMLİ DEVRİMİ’ 

Yunanistan'da SYRIZA'nın kazandığı büyük başarının, Türkiye, Kürdistan ve bölgede çok büyük bir heyecana yol açtığını vurgulayan Kürkçü sözlerini şöyle sürdürdü: "Rojova, bana sorarsanız çağımızın en önemli devrimlerinden biri olarak bütün bölgeyi baştan sona sarsarak ilerliyor. Her şeyden önce Rojova devrimi, Türkiye ve ABD'nin el ele Suriyede bir rejim değişikliği için başlattıkları girişimin saçmalığını ve sonuçsuzluğunu ortaya koydu. Bugün Türkiye'de HDP'nin kazandığı başarının gerisinde bu muazzam Kürt enerjisinin Ortadoğu'yu baştan başa değiştirmesi yatıyor." 

‘KÜRTLER, ERDOĞAN'IN SULTANLIK HAYALLERİNİ BİTİRDİ’

Kobanê direnişinin Erdoğan’ın Sultanlık hayallerini yenilgiye uğratan başlıca güçler arasında olduğunu dile getiren Kürkçü: "IŞİD'e ve Suriye'de Arap gericiliğine verilen destek, Tayyip Erdoğan'ın Türkiye Kürtleri nezdinde de bütün itibarını yerle bir etti. Rojova devrimine karşı IŞİD, el Nusra ve el Kaide'nin sıktığı her bir kurşunda Türkiye'nin payı var. Bu yüzden Kürtler Erdoğan'ı asla affetmediler" dedi.

HDP'nin sözünü tutarak Erdoğan'ı başkan yaptırmadığını söyleyen HDP Onursal Başkanı Kürkçü, "Bugüne kadar Kürtlerin özgürlük mücadelesine şüpheyle bakan Aleviler de aslında biricik seküler gücün Kürtlerin devrimci hareketi olduğuna bugün her şeyden daha çok inanıyorlar" diye konuştu. 

‘SYRIZA, BİZE 'BAŞARABİLİRİZ' MESAJI VERDİ’

HDP’nin artık sadece bir Kürt hareketi değil, Türkiye'nin bütün ezilenlerinin ortak hareketi ortak mücadele alanı olduğunu vurgulayan Kürkçü: “SYRIZA'yı AB ve IMF ile yürüttüğü müzakerelerde HDP olarak destekliyoruz. SYRIZA'nın başarısı bize de başarabileceğimiz umudunu aşılamıştı. Şimdi bizim başarımız, Syriza'nın Alman basınçları altında sürdürdüğü mücadelede sizler için bir destek kaynağı olabilir. Biz biliyoruz ki bizim kazanacağımız her başarı SYRIZA'nın da Avrupa'nın baskılarına karşı direnmesi için bir yeni imkan olacak" dedi. (CİHAN)

ÖNCEKİ HABER

AKP gazeteleri, AKP'lilerin ödül vermek için yarıştığı Zarrab'ı görmedi!

SONRAKİ HABER

14 programda yetenek sınavının kaldırılmasına tepki: Hayal gücü optiklere kodlanamaz

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa