Tiyatrokare’den yeni bir müzikal: Fosforlu

Tiyatrokare’den yeni bir müzikal: Fosforlu

Suat Derviş’in 1945’de yazılıp, 1970’lerde yayınlanan “Fosforlu Cevriye” adlı romanından Tuncer Cücenoğlu tarafından uyarlanan müzikal Tiyatrokare ekibince sahnelenecek. 

Zülfü Livaneli’nin romanından uyarlanan ve altı yıldır oynanan  “Leyla’nın Evi”nde Roxy rolüyle çok sevilen ve pek çok tiyatro ödülü kazanan Ayça Varlıer, bu kez “Fosforlu Cevriye” rolüyle parlayacak. Haziran ayı içinde provalarına başlanan müzikal oyun Ağustos ayından itibaren sergilenmeye başlayacak.

“Fosforlu Müzikali”nde  Varlıer,  güzelliği,cesareti ve dik duruşuyla efsane bir karakter olmuş olan bir hayat kadınını canlandıracak. Daha önce tiyatroya Gülriz Sururi tarafından uyarlanan ve sinemada Türkan Şoray’ın oynadığı Fosforlu Cevriye; İstanbul’un Galata semtinde, siyasi kimliği nedeniyle  polisten kaçan bir  adama aşık olan ve onu hayatında hiç tanımadığı bir baba, bir anne, bir kardeş, bir sevgili gibi sahiplenen bir kadının buruk aşk öyküsünü anlatıyor.

Suat Derviş’in 1945’de yazılıp, 1970’lerde yayınlanan “Fosforlu Cevriye” adlı romanından Tuncer Cücenoğlu tarafından uyarlanan oyunu, Tiyatrokare’ye konuk yönetmen olarak katılan Serkan Üstüner yönetiyor. Nedim Saban’ın yapımcılığını üstlendiği projenin yönetmen yardımcılığı ve dramaturjisi Cevdet Canver, dekor tasarımı Aslı Varlıer Pelit, özgün müziği Eylem Pelit’e ait. Müzikalde Pınar Yıldırım,  Mert Carim, Caner Erdem, Ece Duran Cevriye’nin yaşamına giren farklı karakterlere hayat veriyor. (KÜLTÜR SERVİSİ)

www.evrensel.net