Avrupa halklarından  Yunanistan’a destek

Avrupa halklarından Yunanistan’a destek

Yunanistan’ın borç krizi için yarın Avrupa Birliği liderleri bir araya geliyor. Brüksel’deki olağanüstü zirve öncesi Avrupa’nın bir çok kentinde Yunanistan’a destek eylemleri yapıldı.

Paris ve Berlin’de düzenlenen yürüyüşlerde, Troyka’nın (Ab, IMF ve Avrupa Merkez Bankası üçlüsü) Syriza Hükümeti’ne dayattığı bütçe kesintileri protesto edildi. Eylemlerde ellerinde “Yunanistan’a bir şans verin”, “Kemek sıkma politikalarına son” ve “Troyka defol” yazılı dövizler taşıyanlar “Yunanistan halkıyla dayanışma” mesajı verdi.  

Geçtiğimiz hafta Lüksemburg’da Avro Bölgesi maliye bakanlarıyla bir araya gelen ancak ancak anlaşma sağlanamadan masadan kalkan Yunanistan Maliye Bakanı Yanis Varufakis, Brüksel’e alternatif çözüm önerileriyle gideceklerini açıklamıştı.

Syriza Hükümeti, 7.2 milyar avroluk yeni anlaşmanın Almanya Başbakanı Angela Merkel’in tavrına bağlı olduğu görüşünde.

Öte yandan, ülkenin iflasa sürüklenmesinden endişe eden Yunan mevduat sahipleri bankalardan para çekmeye devam ediyor. Yunanistan’da bir hafta içinde bankalardan çekilen mevduat miktarı 4 milyar avroyu geçtiği belirtiliyor. Atina’da banka ve süpermarketlerin önünde kuyruklar oluştuğu gözlemleniyor.
İhtimaller arasında ülkenin Avro’dan ayrılması da bulunuyor. (DIŞ HABERLER)

 

www.evrensel.net