Irkçılığa ve savaşlara karşı birlikte kazanacağız

Irkçılığa ve savaşlara karşı birlikte kazanacağız

Demokratik İşçi Dernekleri Federasyonu (DİDF) tarafından cumartesi günü Dortmund'daki Revierpark'ta gerçekleştirilen açık hava festivaline 7 bin kişi katıldı. Geç saatlere kadar devam eden festivale Türkiye ve Almanya'dan katılan siyasetçiler ve sanatçılar ırkçılığa ve savaşlara karşı birlikte mücadele çağrısı yaptı.

İki yılda bir geleneksel olarak Almanya çapında merkezi etkinlik düzenleyen Demokratik İşçi Dernekleri Federasyonu (DİDF), 35. kuruluş yılını ırkçılığa ve savaşa karşı açık hava festivaliyle kutladı. Dortmund Revierpark'ta gerçekleştirilen açık hava festivaline Almanya'nın değişik kentlerinden 7 bin işçi, emekçi ve genç katıldı. Geç saatlere kadar devam eden festivalde ırkçılığa, savaşlara ve sosyal adaletsizliğe karşı mücadele çağrısı yapılırken, hep birlikte halaylar çekildi türküler söylendi.

EKŞİ: IRKÇILIRA KARŞI BİRLİKTE GÜÇLÜYÜZ

Festivalin düzenlenmesinde emeği geçen emekçilere, gençlere ve sanatçılara teşekkür ederek konuşmasına başlayan DIDF Genel Başkanı Zeynep Sefariye Ekşi, “35 yıldır Almanya'da yerli ve göçmen emekçilerin ırkçılığa, sosyal kısıtlamalara ve savaşlara karşı ortak mücadelesi için mücadele ediyoruz. Bu temelde pek çok önemli eylem ve etkinlikleri birlikte gerçekleştirdik. Almanya'da öncesi bir yana ırkçı terör örgütü NSU ile birlikte ortaya çıkan ilişkiler ve bağlantılar bu ülkede ırkçılığın sermayeden, istihbarat örgütlerinden bağımsız olmadığını bir kez daha gördük. Yine bir süre önce PEGIDA adı altında ortaya çıkan ırkçı gösterileri de bunların parçasıdır. Ama bu süre içerisinde Almanya'nın pek çok kentinde onbinlerce insanın ırkçılığa karşı alanlara çıkarak, barikatlar örmesi ırkçılıkla mücadelenin nasıl olması gerektiğini bir kez daha gösterdi. Federasyonumuz örgütlü olduğu bütün kentlerde bu eylemlerin içinde aktif bir şekilde yer aldı. Bundan sonra da hep birlikte ırkçılığa geçit vermeyeceğiz” dedi.

HDP'NİN BAŞARISI BİZİM DE BAŞARIMIZ

Ortadoğu ve Ukrayna'daki savaş tehlikeleri ve buralarda Almanya'nın rolüne değinen Ekşi, 7 Haziran seçimlerinin Türkiye'de olduğu gibi Avrupa'da da büyük bir heyecan ve coşku yarattığını söyledi. DİDF'nin HDP'yi desteklemek için Almanya'da yoğun bir çalışma yürüttüğünü ifade eden Ekşi, “Bundan sonra da Türkiye'deki emek ve demokrasi güçlerinin ilerlemesi, yeni başarılara elde etmesi için üzerimizde düşeni yapmaya devam edeceğiz” dedi.

TÜZEL: AVRUPA'DAN VERİLEN DESTEK ÖNEMLİ

HDP İstanbul Milletvekili Levent Tüzel de festivalde yaptığı konuşmada, HDP'nin yüzde 10 barajını aşması için Avrupa'da seçim çalışmaları yapan DİDF ve diğer demokratik kitle örgütlerine teşekkür etti. HDP'nin elde ettiği başarının Türkiye halkları için büyük bir önem taşıdığını belirten Tüzel, mücadelenin bundan sonra büyüyerek devam etmesi için meclis içinde ve dışında çalışmaya devam edeceklerini vurguladı.

WAGENKNECHT: HER ZAMAN BURADA OLACAĞIM

Sol Parti Federal Parlamento Grubu Başkan Yardımcısı Sahra Wagenknecht ise yaptığı konuşmada, ikinci kez DİDF'in merkezi etkinliğine katılmaktan onur duyduğunu ve bundan sonra da davet edilmesi durumunda katılmaya devam edeceğini belirterek, yerli ve göçmen emekçilerin ırkçılığa, savaşlara ve neoliberal politikalara karşı gücünü birleştirmesi çağrısında bulundu. Akdeniz'de yaşanan sığınmacı ölümleri karşısında Avrupa Birliği'nin izlediği politikayı eleştiren Wagenknecht, sınırların derhal açılmasını, insanların geldiği ülkelerdeki savaşların derhal sona erdirilmesini istedi. Wagenknecht konuşmasını Türkçe ve Kürtçe olarak, “Yaşasın hakların kardeşliği” sloganıyla bitirdi.

Almanya'da devam eden postane, kreş grevleri hakkında festivale katılanları bilgilendiren Ver.di Sendikası Kuzey Ren Vestfalya Şube yöneticisi Uli Detman, dayatılan sosyal saldırılara, düşük ücretlere, taşeronlaştırmaya karşı bütün uluslardan işçilerin ve emekçilerin birleşmesini istediklerini ifade ederek grevlerle dayanışma içerisinde olan DİDF'e teşekkür etti.

ZENGİN KÜLTÜREL PROGRAM

Tam bir festival havasında geçen etkinlikte zengin kültürel program vardı. Bochum, Köln, Frankfurt ve Hamburg derneklerinde koro çalışması yapan kadınların aylarca süren ortak çalışması festivalde birleşti. Farklı kentlerden gelen 60'tan fazla kadının söylediği güzel türkülerle başlayan festivalde, ayrıca Krefeld bölgesinden kadın folklor gurubun gösterisi de beğeniyle izlendi.
Yasemen-Deniz İlhan kardeşler farlı dillerden ve coğrafyalardan türküler söylerken, Rap sanatçısı Japonya kökenli Blumio gençlerin beğenisini topladı. Mannheim'den festivale katılan Berd Köhler ve grubu da Alman işçi marşları söyledi. Türkiye'den festivale katılan Erdal Bayrakoğlu, Hakan Vreskala ve Kardeş Türküler söyledikleri biri birinden güzel türkülerle katılanlara güzel anlar yaşattılar. Binlerce genç-yaşlı halay çekerek eğlendi.

STANDLAR, SERGİLER, FORUMLAR

Festival alanına bir gün önceden kurulan çadırlarda kitaplar sergilendi, resim sergileri açıldı. Antifaşist örgütler, sendikalar, siyasi partiler, göçmen örgütleri açtıkları standlarda çalışmalarını tanıttılar. Yine alanda yazarlar kitaplarını imzalayarak, okutucularla söyleşiler, ressamlar sergilerini açarak tanıtılar. Bochum'dan festivale katılan sanatçı Zülfükar Aktaş ise yapraklar, ağaç ve plastik parçalarından yaptığı eserlerle Soma katliamı, Berkin Elvan'ın öldürülmesine, kadın tecavüzlerine tepkisini çarpıcı şekilde ortaya koydu.

Festivale katılan çocukların bir bölümü yandaki çocuk parkında eğlenirken bir grubu da alanda kurulan masalarda resimler yaptılar. Sonra da hep birlikte “Irkçılığa karşı hep birlikte” ve  “Hiç kimse illegal değil” yazısıyla sahneye çıkarak, mesajlarını verdiler.

Festival çerçevesinde ayrıca NSU cinayetleri ve Almanya'da ırkçılık konusunda bir de forum yapıldı. Karlsruha'dan bir grup gencin NSU cinayetlerini anlatan kısa tiyatro gösteriminden sonra Avukat Mustafa Kaplan ve Evrensel Yazarı Yücel Özdemir, Münih Eyalet Yüksek Mahkemesi'nde 211. duruşması geride kalan NSU Davası hakkında bilgi verdiler ve gelen soruları yanıtladılar. (Dortmund/EVRENSEL)

Son Düzenlenme Tarihi: 21 Haziran 2015 14:51
www.evrensel.net
ETİKETLER DİDF