21 Haziran 2015 13:21

IŞİD düştü, özel üretim çelik borular Akçakale'de kaldı!

Til Ebyad(Girê Spî) IŞİD egemenliğindeyken sonuna kadar açık olan Akçakale Sınır Kapısı'nda IŞİD'e gönderilmek üzere getirilen, ancak kentin YPG tarafından kurtarılmasının ardından elde kalan lojistik destekler ortaya çıkmaya devam ediyor. Geçtiğimiz gün objektiflere yansıyan kimyasal variller yerinde dururken, bu kez de özel üretim çelik borular görüntülendi.

IŞİD düştü, özel üretim çelik borular Akçakale'de kaldı!

Paylaş

Til Ebyad'dan kaçan IŞİD'lilerin Akçakale'deki bir evi karargah olarak kullandığı iddiaları ve sınır kapısının hemen dibinde üzeri branda ile örtülmüş mavi variller içerisindeki kimyasal maddelerin ne olduğu, neden orada bekletildiği soruları cevap bulmazken, bu kez de Til Ebyad'da herhangi bir altyapı ve inşaat çalışması olmamasına rağmen özel olarak üretilen borular objektiflere yansıdı. Akçakaleliler, inşaat çalışması olmayan Til Ebyad'a bu boruların bombalı saldırılarda kullanılmak amacıyla gönderildiğini ileri sürdü.

ÖZEL ÜRETİM BORULAR

Sınır kapısına yakın bir alanda römorkların üzerinde üstü kapatılmış bir şekilde bekletilen borularda pas izinin bulunmaması ve parlak olmaları boruların çelik olduğunu gösteriyor. Özel üretim olan ve üzerinde herhangi bir menşei ifadenin yer almadığı borular, yaklaşık 2 metre uzunluğunda, 10 ile 20 santimetre çaplarında ve 2-3 santimetre kalınlığında olarak özel üretilmiş.

BORULAR SOKAKTA KALDI

Söz konusu boruların Til Ebyad'ın IŞİD'in işgalinde olduğu dönemde getirildiğini belirten ilçe sakinleri, iki kamyon römorkunun sınır kapısından kente gönderildiğini, iki römorkun ise IŞİD'in kentten sökülüp atılmasının ardından sınırın bu tarafında kaldığını söyledi. Variller içindeki kimyasal malzemeler konusunda herhangi bir açıklama yapılmazken, boruların IŞİD'e bomba yapımında kullanılmak için gönderildiğini iddia eden ilçe sakinleri, borular hakkında açıklama bekliyor.

IŞİD'İN KARARGAHINA SESSİZLİK ÇÖKTÜ

Öte yandan geçtiğimiz gün DİHA'da "IŞİD'in karargâhı" olduğu belirtilen eve ilişkin şu ana kadar Urfa Valiliği ve Akçakale Kaymakamlığı tarafından herhangi bir açıklama yapılmadı. Sınır hattındaki evin IŞİD üyeleri tarafından üs olarak kullanıldığı, içerisinde silahlı kişilerin bulunduğu, Suriye plakalı iki lüks aracın evin önünde ayrıldığı görüntülenmişti. Onlarca uzun sakallı, bıyıksız şahsın fotoğraflandığı evdeki hareketlilik yerini sessizliğe bırakırken, evin önünde ki plakasız araçlar ve akaryakıt tankeri halen olduğu yerde bekliyor. (Urfa/DİHA)

ÖNCEKİ HABER

Normal ne ayol?: Ahmet ile Zeynep’in ANORMAL hikayesi

SONRAKİ HABER

Soma Maden Katliamı davasında Can Gürkan'a ödül gibi tahliye kararı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa