Türkiye'de mülteci sayısı sadece 44!

Türkiye'de mülteci sayısı sadece 44!

Uluslararası Af Örgütü'nün düzenlediği söyleşide Türkiye'de sadece 44 mülteci olduğu ortaya kondu. Bunun nedeni ise ülke kanunlarına göre sadece Avrupa ülkelerinden gelenlere mültecilik statüsü vermesi.

Uluslararası Af Örgütü'nün, Eğitim Sen Ankara 2 No'lu Şube'de düzenlediği 'Türkiye'de Mültecilere Yönelik Ayrımcılık' başlıklı söyleşide konuşan İnsan Kaynağını Geliştirme Vakfı (İKGV) Mülteci Programı yürütücülerinden Metin Kaybaki, Türkiye kanunlarına göre ülkede sadece 44 kişinin mülteci olarak kabul edildiğini açıkladı. Türkiye'de sadece Avrupa ülkelerinden gelenlere mültecilik statüsü verdiğini söyleyen Kaybaki, diğer ülkelerden gelenlere geçici mülteci statüsü verildiğine dikkat çekti.

PİYASA EKONOMİSİNDE EŞİTLİK YOK

Söz konusu statüler arasındaki farkı anlatan Ankara Üniversitesi İnsan Hakları Merkezi'nden Dr. Cavidan Soykan, “Mülteciler, şartlı mültecilere göre daha avantajlı. Bakanlar Kurulu'nun kararıyla mültecilik statüsü alanlar ülkede çalışma izni de almış oluyor. Şartlı mültecilerin çalışma izni alması için çalışacağı işyerindeki işverenin başvurusu gerekiyor. Ayrıca bu işyerinde o mülteci dışında 4 kişinin daha çalışması gerekiyor” diye konuştu. Sığınmacı ve göçmen statüsündekiler için yabancılar hukukunun uygulandığını belirten Soykan, “Bu bir hak rejmi değil aslında bir ayrımcılık rejimi. Birisine vatandaşlık hakkı verilse dahi piyasa ekonomisinin olduğu koşullarda eşit olunamaz. Din, dil, cinsel tercih gibi farklı olanlara ayrımcılık uygulanıyor ve vatandaşlık hakkından eşit yararlanılamıyor.” dedi. Soykan, Türkiye'ye gelen Suriyelilerin geçici koruma statüsünde kabul edildiği bilgisini verdi.

'SINIFIN ORTALAMASINI DÜŞÜRÜYORSUN'

Türkiye'de sığınmacıların uğradığı ayrımcılığı örnekler üzerinde anlatan Kaybaki, “Van'da Afgan bir sığınmacıya öğretmeni tarafından ayrımcılık uygulandı. Öğretmen çocuğa 'Sınıfın ortalamasını düşürüyorsun' diye baskı uyguluyor. Zaten bu çocuklar dil bilmediği için eğitim alırken zorluk yaşıyorlar. Dahası ülkeye gelen sığınmacılar farklı istirmaslarla da karşılaşıyor. Örneğin bir marketten alıveriş yaparken Türklere 5 liraya satılan şey, sığınmacıya 10 liraya satılıyor” diye açıkladı. (AnkaraEVRENSEL)

www.evrensel.net