AKP eğitimi, siyasi hedefleri için kullandı

AKP eğitimi, siyasi hedefleri için kullandı

Eğitim Sen Genel Başkanı Kamuran Karaca, iki gün boyunca sürecek Genel Meclis toplantısı öncesi eğitim ve Türkiye gündemine ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Karaca, ana dilinde eğitim, zorunlu din dersi, okullardaki cinsiyet ayrımcılığı ve eğitimin piyasaya açılması gibi sorunların acilen çözülmesi gerektiğini belirtti.

Eğitim Sen, iki gün boyunca sürecek 9. Dönem 5. Genel Meclis toplantısına bugün başladı. Eğitim Sen Genel Başkanı Kamuran Karaca toplantı öncesi eğitim ve seçimler başlığıyla bir değerlendirme toplantısı gerçekleştirdi. Toplantı, geçtiğimiz günlerde ataması yapılmadığı için intihar ederek yaşamını yitiren Selma Koşan ve emek, demokrasi, eşitlik, özgürlük mücadelesinde yitirilen tüm eğitim ve bilim emekçileri için yapılan saygı duruşu ile başladı. Daha sonra konuşan Karaca, AKP’nin tek başına 13 yıllık iktidarı boyunca eğitimi kendi siyasal, ideolojik hedefleri doğrultusunda dönüştürmeye çalıştığına işaret etti.

EĞİTİMDE SORUNLAR ARTARAK İLERLEDİ

Aday öğretmenlerin tehdit edilerek hükümet yanlısı sendikalara üye yaptırıldığı,  AKP’nin ‘tek din, tek dil, tek mezhep’ anlayışından kaynaklı okullarda şiddet olaylarının arttığı, zorunlu din dersi ve özel okullar ile eğitimin  dinselleştirilmesi ve piyasalaştırıldığı, ana dilinde eğitimin verilmediği ve ‘rotasyon’ adı altında muhalif sendikalara üye olan eğitim emekçilerinin sürgün edildiği bir dönemden geçildiğini söyleyen Karaca, “Dershanelerin özel okullara dönüştürülmesi ile birlikte temel liselere yoğun bir öğrenci akışı var. Devlet okulları giderek boşalıyor. Önümüzdeki süreçte eğitimin özelleştirilmesi ile ilgili çok büyük bir alan yaratılacak. Özelleştirilme süreci ortaöğretimde yeni bir yapılanma ile karşımıza gelecek ve binlerce öğretmenin norm fazlası olarak işsizliği daha fazla tartışılacak” diye konuştu. Karaca, eğitim özelleştirilmesi ile birlikte emekçi çocuklarının da kamusal hak olan eğitimden yararlanamayacağı uyarısında bulundu.

CİNSİYET EŞİTSİZLİĞİ DİKKAT ÇEKİYOR

AKP’nin kademeli eğitim modeli ve erken evliliğe teşvik eden düzenlemeleriyle birlikte kız çocuklarının eğitim dışına çıkarıldığı ve okullarda cinsiyet eşitsizliğinin dikkat çekici bir hale geldiğini belirten Karaca, “Geçen sene 36 bin 401 kız çocuğu bu eğitim-öğretim döneminde açık liseler dahil hiç bir ortaöğretim kurumuna kayıt yaptırmamıştır. Geçtiğimiz dönem okullarda yaşanan tecavüz tehditleri, kız çocuklarının etek boylarının kontrol edilmesi ve kadın öğretmenlere açılan soruşturmalar, eğitim sistemindeki cinsiyet eşitsizliğinin derinleştiğinin bir göstergesidir” dedi.

‘TOPLU GÖRÜŞME SÜRECİ EYLÜL, EKİM AYINA ERTELENMELİ’

Eğitim Sen Genel Başkanı Karaca toplantıda, ağustos ayında yapılması beklenen toplu sözleşme süreci hazırlıkları hakkında da bilgi verdi. Memur Sen’in emekçinin haklarını gasbeden sözleşmelere bu yasa üzerinden imza attığını dile getiren Karaca, “Memur Sen’in imzaladığı TİS ile birlikte geçtiğimiz yıl ve bu yıl yüzde 12’ye varan ekonomik kaybımız oldu. TİS, Memur Sen’e bırakılamayacak kadar önemli bir süreç. Ayrıca hükümet kurma çalışmalarından dolayı  TİS süreci yaz tatilinden eylül, ekim ayına çekilmeli ve 4688 sayılı yasada kamu emekçileri için gerçek anlamda bir TİS tanımı yapılarak TİS süreci başlamalıdır” dedi. AKP iktidarının sona ermesinin ülkenin demokratikleşmesi ve eğitim sorunlarının çözülmesi açısından son derece önemli olduğunu belirten Karaca, yeni kurulacak hükümetin başta Kürt sorunu ve ana dilinde eğitim sorununu çözmek gibi önemli sorumluluklarla karşı karşıya olduğunu kaydetti. (Ankara/EVRENSEL)

www.evrensel.net