Deniz Aktaş’ın katili kendini ‘erkekliğime hakaret etti’ diye savundu

Deniz Aktaş’ın katili kendini ‘erkekliğime hakaret etti’ diye savundu

Antalya'da birlikte yaşadığı kadın arkadaşı Deniz Aktaş'ı silahla vurarak katleden Lokman Barış Çelik'in yargılandığı dava duruşması görüldü. Duruşmada savunmada yapan katil zanlısı Barış Çelik, "Deniz erkekliğime hakaret etti" diyerek kendini savunurken, Aktaş'ın annesi Figen Yetişkin ise katilin "haksız tahrik indirimi"nden faydalanmaya çalıştığını belirterek, "Denizi'mi bizden alarak bizi ömür boyu mahkum etti. Şimdi bizde gerçek adaletten bizi mahkum eden katili ömür boyu mahkum etmesini istiyoruz" dedi. 

Geçtiğimiz Mart ayında Antalya'nın Konyaaltı ilçesinde birlikte yaşadıkları evlerinde sevgilisi Lokman Barış Çelik tarafından katledilen Deniz Yetişkin cinayetine ilişkin davanın birinci duruşması Antalya Adliyesi 2.Ağır ceza mahkemesinde görüldü. Tutuklu sanık Lokman Barış Çelik ve Deniz Yetişkin'in annesi ve bir çok kadın kurumunun katıldığı duruşmada kadınlar 'katilin en ağır şekilde cezalandırılmasını talep etti'

Antalya'nın Konyaaltı ilçesinde birlikte yaşadığı kadın arkadaşı Deniz Aktaş'ı katleden Lokman Barış Çelik'in yargılandığı davanın ilk duruşması Antalya 2. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görüldü. Deniz Aktaş'ın annesi ve kız kardeşinin katıldığı davada, olay yerinde bulunan 2 polis de ifade vermek için hazır bulundu. Davaya Antalya Kadın Dayanışma Merkezi ve Derneği, Antalya Barosu Kadın Hakları Kurulu, Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ve birçok kadın da dahil oldu.

Lokman Barış, katledilen birçok kadının faili gibi kendisine sorulan sorulara "Hatırlamıyorum" şeklinde cevap verdi. Perdede bulunan kan lekelerinin Deniz'in kendi kafasını vurmasıyla oluştuğunu söyleyen Lokman'ın, sürekli şiddet uyguladığı için 4 ay uzaklaştırma cezası da aldığı öğrenildi.

Lokman Barış'ın "Deniz de kaldığım bir gece 100 dolar param kayboldu daha sonra denizle aramız açıldı" sözlerine Deniz Aktaş'ın annesi Figen Yetişkin araya girerek, bunun bir iftira olduğunu ve katilin bu yalan beyanla "tahrik indirimi"nden yararlanmaya çalıştığını söyledi. Bunun üzerine tekrardan savunmasına devam eden Barış Çelik öldürme gerekçesini, "Deniz erkekliğime hakaret etti" diyerek beyan etti. 

KADIN KURUMLARININ DAVAYA MÜDAHİL OLMA TALEBİ REDDEDİLDİ

İstanbul Sözleşmesi'nin mahkemelere verdiği sorumluluğu hatırlatan ve cins kırımını durdurmak, haksız tahrik indirimlerinin önüne geçmek için kadınların mücadele edeceklerini belirten Antalya Kadın Dayanışma Derneği ile Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu'nun müdahillik talepleri ise kabul edilmedi.

'KIZIMA TAHSİS EDİLEN POLİS FORMALİTE İCABIYDI'

Mahkemede konuşan Deniz Aktaş'ın annesi Figen Yetişkin, aile olarak kızının ilişkisini hiçbir zaman onaylamadıklarını belirterek, şunları aktardı: "Deniz ilişkiye başladığında daha 18 yaşında bile değildi. Kızım sürekli şiddet görüyordu. Karakola iki defa başvurduk ve kızıma koruma polisi tahsis edildi. Koruma polisinin tahsisi tamamıyla formalite icabıydı. Haftada bir kızımı arayarak durumunu soruyordu ve bir tehlike olup olmadığını soruyordu. Lokman Barış Çelik kızımı sürekli bizlere zarar vereceğini söyleyerek tehdit ediyordu. Kızım iki kez davacı olmasına rağmen her seferinde şikayetinden vazgeçti. Şikayetlerinden vazgeçmesinin sebebi Lokman Barış Çelik'in kızımı tehdit etmesidir. Denizi'mi bizden alarak bizi ömür boyu mahkum etti. Şimdi bizde gerçek adaletten bizi mahkum eden katili ömür boyu mahkum etmesini istiyoruz."

Mahkeme heyeti, ifadeler alındıktan sonra 6 Ağustos tarihinde ertelendi.

Duruşmanın ardından adliyenin önünde, davaya müdahil olmak isteyen kadın kurumları ve çok sayıda kadının katılımıyla basın açıklaması gerçekleştirildi. Açıklamaya, Deniz'in annesi ve kardeşi de katılırken, "Adalet biziz susmayacağız katillerin peşini bırakmayacağız" ve "Kadın katillerine indirim değil ağırlaştırılmış müebbet" pankartları, Deniz'in fotoğrafları taşındı. Ayrıca kadınlar sık sık "Erkek adalet değil gerçek adalet", "Deniz Aktaş İsyanımızdır" ve "Erkeklerin sevgisi her gün 5 kadın öldürüyor" sloganları attı. Açıklamada, katillerinde, erkeklerin de peşini bırakmayacaklarını belirten kadınlar, "Hem suçluları hem onları koruyan erkek adaleti hem de ikiyüzlü erkek egemen anlayışı ifşa edeceğiz" dedi. 

'AVUKATLAR OLAYDA POLİSİN İHMALİ VAR'

Dava dosyasına ilişkin konuşan ÇHD Antalya avukatı Deniz Yıldırım ise, olayda polisin ihmalinin olduğunu belirtti. Yıldırım, cinayet gecesi Aktaş'ın katil zanlısı tarafından yaklaşık üç saat rehin kaldığını kaydederek, cinayetin gerçekleştiği eve polislerin gelmesine rağmen iki saate yakın hiçbir müdahalede bulunmamasının cinayete zemin hazırladığını aktardı. Cinayetin gerçekleştirildiği apartmana cinayet sabahı gittiklerinde yerde bir çok sigara izmaritinin bulunduğunu bunun da polislerin uzun bir süre müdahale etmeden beklediğini gösterdiğini söyleyen Yıldırım, kadın cinayetlerinin sürekli arttığı bu dönemde mahkemeler tarafından caydırıcı cezaların verilmeyişinin de cinayetlere davetiye çıkardığını vurguladı. (DİHA)

www.evrensel.net