19 Haziran 2015 20:45

Yunanistan için acil toplantı çağrısı

Paylaş

Avrupa Konseyi Başkanı Donald Tusk Yunanistan konusunda Avro Bölgesi liderlerini acil toplantıya çağırdı.

Yunanistan’ın borç kriziyle ilgili bir haftadır süren müzakerelerde anlaşmaya varılamadığı açıklanmış, görüşmelerde ilerleme kaydedilemediği bildirilmişti. AB Konseyi Başkanı Donald Tusk, Avrupalı 19 lideri Pazartesi günü Yunanistan ile görüşmelerde mesafe kaydedilebilmesi için acil toplantıya çağırdığını açıkladı. 

Yunanistan’ın durumunun gittikçe kritik bir hal aldığını öne süren Tusk’ın, 4 aylık görüşmelerin henüz anlaşmayla sonuçlanmadığını ifade ettiği açıklamasında, dünkü Avro Bölgesi toplantısında çözüm aşamasındaki kilit noktanın aşılamadığını, oynanan oyunun tehlikeli olduğu ve bunun için zaman kalmadığı iddia edildi. 

Pazartesi sabahı yapılacak olan toplantının amacının herkesin birbirinin pozisyonunu ve aldığı kararların sonuçlarını görmesi olduğu ifade edilen açıklamada; Yunan hükümetinin devam eden desteğin sürmesi doğrultusunda iyi bir teklifi ya da yükümlülüğünü yerine getirmemeyi tercih edebileceği vurgulandı. Tusk açıklamasında bu kararın tamamen Yunanistan’ın kararı olacağını, sorumluluğun Yunanistan’a ait olacağını öne sürerken, önlerindeki bir kaç günün bu doğrultuda etkin bir biçimde kullanılması gerektiğini söyledi. 

Pazartesi günü gerçekleştirilmesi beklenen zirveye Almanya başbakanı Angela Merkel de katılacak. (DHA)
    

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Müdürün hesabından 'Atatürklü' paylaşımına soruşturma

SONRAKİ HABER

Politics’ "Chronicle of a Death Foretold"

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa