IŞİD'le çatışmalarda yaşamını yitiren 13 gerilla uğurlanıyor

IŞİD'le çatışmalarda yaşamını yitiren 13 gerilla uğurlanıyor

IŞİD'le süren çatışmalarda yaşamını yitiren 12 YPG/YPJ ve 1 YJA/Star gerillası bugün toprağa veriliyor.

TAŞKAN'IN CENAZESİNE ASKER ENGELİ

 YPG'li Nesim Taşkan'ın cenaze konvoyu, "Resul û Azîme Şehitliği" yol güzergahında askerler tarafından engellendi.

"Komutan Rubar Qamişlo Hamlesi" operasyonları kapsamında 7 Haziran tarihinde Serêkaniyê'de yaşamını yitiren YPG'li Nesim Taşkan'ın (Robar Uzim) cenazesi, toprağa verilmek üzere götürüldüğü Siirt'in Pervari ilçesine bağlı Herekol Dağı'nda bulunan "Resul û Azîme Şehitliği" yol güzergahında askerler tarafından engellendi. Pervari ilçesine bağlı Kubik köy ayrımında YPG'li Taşkan'ın cenaze konvoyunu durduran askerler, geçişe izin vermeyeceklerini belirterek, mezarlığın "yasal olmadığı" gerekçesini sundu.

Taşkan'ın cenazesini şehitlikte defnetmekte kararlı olan aile, MEYA-DER ile HDP ve DBP'li yöneticiler, yetkililerle görüşmelerini sürdürüyor.

TURGAY, DURGUN VE SAY DİYARBAKIR'DA TOPRAĞA VERİLDİ

8 Mart 2015 tarihinde Til Temir bölgesinde yaşanan çatışmalarda yaşamını yitiren YPG savaşçısı Mustafa Turgay'ın (Laşêr Amed) cenazesi, binlerce yurttaşın katıldığı cenaze töreni ile Yeniköy Mezarlığı'nda toprağa verildi. Silopi'de yapılan otopsi işlemlerinin ardından Diyarbakır'a doğru yola çıkarılan YPG'liler Mustafa Turgay (Laşêr Amed), Abdulkadir Durgun (Şerzan Amed Baz) ve YJA-Star gerillası Yağmur Tekdal'ın (Sarya Amara) cenazeleri, Bismil Üçyol kavşağında çok sayıda yurttaş tarafından karşılanarak, konvoy eşliğinde şehir merkezine doğru hareket edildi. Konvoyun geçiş güzergahında bulunan yurttaşlar tarafından zafer işaretleri ile selamlanan cenazeler, Yeniköy Mezarlığı'na getirildi.

Mezarlıkta bulunan cami önünde dini vecibeleri yerine getirildikten ve cenaze namazı kılındıktan sonra omuzlara alınan YPG'li Turgay'ın cenazesi, "YPG vuruyor, Kürdistan'ı kuruyor" ve "Şehit namirin" sloganları eşliğinde defnedileceği yere kadar götürüldü. YPG'li Turgay'ın cenazesi alkışlar eşliğinde defnedildikten sonra konuşan MEYA-DER Diyarbakır Şube Eşbaşkanı Ayşe Dicle, yaşamını yitiren gerillaların hayalini gerçekleştirmek için mücadele edeceklerini belirtti. Ardından konuşan DBP Diyarbakır il Eşbaşkanı Ali Şimşek ise, bu davada yaşamını yitiren insanlar sayesinde Kürtlerin birlik içinde olduğunu ve bu mücadelede yaşamını yitiren insanlara borçlu olduklarını dile getirerek, mücadelelerini sürdüreceklerini kaydetti.

Daha sonra konuşan YPG'li Turgay'ın ağabeyi Mehmet Turgay ise, kardeşinin "Kürdistan şehidi" olduğunu belirterek, "Kardeşim ve onun mücadele arkadaşlarının mücadelelerini yükseltelim ve onların yolunda ilerleyelim" dedi.

Yapılan konuşmaların ardından YPG'li Abdulkadir Durgun'un (Şerzan Amed Baz) cenazesi Dicle, YJA-Star gerillası Yağmur Tekdal'ın (Sarya Amara) cenazesi ise Lice'ye doğru defnedilmek üzere yola çıkarıldı.

YPG'li Turgay için Dercimti Yas Evi'nde kurulan taziye 3 gün devam edecek.

"Komutan Rubar Qamişlo Hamlesi" operasyonları kapsamında 7 Haziran'da Serêkaniyê'de yaşamını yitiren YPG savaşçısı Şaabettin Say (Bawer Jiyan Amed) Diyarbakır'ın Silvan ilçesine bağlı Düzalan (Hemê Reşo) köyünde binlerce kişinin katılımıyla toprağa verildi. Batman-Silvan üç yolunda karşılanan YPG'li Say'ın cenazesi, konvoy eşliğinde doğduğu köye getirildi. İlk olarak köy camisine getirilen ve dini vecibeleri yerine getirilen cenaze, binlerce kişi tarafından omuzlara alınarak sloganlar eşliğinde köy mezarlığına getirildi. Aile tarafından cenazeye kına yakılırken sarı, kırmızı ve yeşil flamalara sarılı tabutun etrafında ağıtlar yakıldı.

Tabutunun açılması ile anne ve aile bireyleri tarafından YPG'li Say'ın cenazesinin öpülmesi duygulu anlar yaşattı. Yapılan defin işleminin ardından konuşan baba Beşir Say, "Oğlum benim değil Kürdistan halkının oğludur. Kürt'lerin namus ve şerefi için hayatını kaybetmiştir. Kürt'ler ve Kürdistan sağ olsun. Keşke ben de 30 yıl önce bunu bilseydim. Oğlum gibi anlasaydım" dedi.

Kitle törenin ardından alkış ve "Şehid namirin" sloganlarıyla taziyelerin üç gün boyunca kabul edileceği taziye evine geçti.

YPJ'Lİ ÇOKO VE YPG'Lİ ULUBAY MARDİN VE BİTLİS'TE UĞURLANDI

Rojava'nın Serêkanîyê kentinde IŞİD'e karşı başlatılan "Komutan Rûbar Qamişlo Hamlesi" operasyonunda yaşamını yitiren YPJ'li Tersa Çoko'nun (Tekoşîn Dersim) cenazesi, ailesi ve MEYA-DER tarafından Şırnak'ın Silopi ilçesinden alınarak Mardin'in Kızıltepe ilçesine getirildi. İlçede yüzlerce yurttaş tarafından alkış ve sloganlarla karşılanan cenaze, Cumhuriyet Mahallesi'ndeki aile evine getirildi. Ardından kadınlar, tabutu omuzlayarak Meday Mahallesi Mezarlığı'na götürdü. Mezarlıkta konuşan MEYA-DER Mardin Şube Başkanı Abdullatif Tabar, Kürt gençlerinin verdiği mücadeleyi hiçbir zaman unutmayacaklarını belirterek, YPJ'li Çoko şahsında yaşamını yitiren tüm Kürt gençlerini saygı ile andıklarını ifade etti.

Anne Şükriye Çoko ise, kızı ile gurur duyduğunu vurgulayarak, "Benim hakkım sana helal olsun. Sen bu halk için kendi canını feda ettin. Benim başım senin verdiğin mücadele karşısında devamlı diktir" dedi. Konuşmaların ardından Çoko'nun cenazesi toprağa verildi.

Serêkaniyê'de 7 Haziran'da yaşamını yitiren YPG'li Şahin Ulubay'ın (Baran Bari) cenazesi, Şırnak'ın Silopi ilçesinde yapılan otopsi işlemelerinin ardından Bitlis'e getirildi. Buzlupınar Dinlenme Tesisleri'nde "Şehit namirin" sloganıyla karşılanan Ulubay'ın cenazesi, buradan yüzlerce araçlık konvoy eşliğinde Xerzan Şehitliği'ne getirildi. Mezarlığa varmadan önce sarı, kırmız ve yeşil renkli bayrağa sarılmış Ulubay'ın naaşı omuzlara alınarak yürüyüşe geçildi. "Şehit namirin", "Bijî berxwedana YPG" ve "Bijî Serok Apo" sloganlarının atıldığı yürüyüşte, YPG'li Ulubay'ın posterleri taşındı.

Bitlis, Mutki, Yolalan, Norşin ve Ovakışla belediye eşbaşkanları, MEYA-DER yöneticileri, DBP, HDP il ve ilçe yöneticilerinin de katıldığı törende, "Çerxa Şoreşe" marşı eşliğinde saygı duruşunda bulunuldu. Törende kısa bir konuşma yapan MEYA-DER Bitlis Eşbaşkanı Saadet Çaçan, "Ulubay, tüm Kürdistan'ın şehididir. Şehitlerimizin çizmiş olduğu yolda kanımızın son damlasına kadar yürüyeceğiz" dedi.

YPG'li Ulubay'ın annesi Gülçin Ulubay, Kürt halkına birlik ve beraberlik mesajı vererek, "Serok Apo'nun başı sağ olsun" dedi. Ulubay'ın babası Turan Ulubay ise, "Şehidimizle onur duyuyoruz, çünkü zalimlere karşı mazlumları korudu. Mazlumları DAİŞ cehenneminden kurtardı" diye konuştu.

DBP Bitlis Eşbaşkanı Enver Barin de,"Şehitlerimizin anneleri ağlamasın. Asıl ağlaması gereken sisteme bulaşmış ve kirlilik içerisinde bulunanlardır. Başta Sayın Abdullah Öcalan olmak üzere tüm Kürdistan'ın başı sağ olsun" dedi.

Yapılan konuşmaların ardından YPG'li Ulubay'ın cenazesi dualar eşliğinde defnedildi.

YPJ'Lİ POLAT'A GÖRKEMLİ UĞURLAMA

"Komutan Rubar Qamişlo Hamlesi" operasyonları kapsamında 7 Haziran'da Serêkaniyê'de yaşamını yitiren YPJ'li Kübra Polat (Zilan İnan), memleketi Siirt'te binlerce yurttaşın katılımıyla düzenlenen törenle son yolculuğuna uğurlandı. Silopi'de yapılan otopsi işlemlerinin ardından oluşturulan konvoy ile Eruh'a getirilen YPJ'li Polat'ın cenazesi, kadınlar tarafından omuzlara alınarak Şeh Faraç Camii'ne getirildi. HDP'li milletvekilleri, HDP ve DBP'li yöneticiler ile binlerce yurttaşın katıldığı törende, farklı tarihlerde yaşamını yitiren gerillaların fotoğraflarının yanı sıra PKK Lideri Abdullah Öcalan posterleri, YPG, YPJ ve PKK bayrakları taşındı. Dini vecibelerin yerine getirilmesi ardından YPJ'li Polat'ın cenazesi, "Ey şehit xwina te erdê namine", "Bijî YPG, YPJ" ve "YPG intikam" sloganları eşliğinde Zeviye Mezarlığı'na getirildi. Polat'ın tabutu kına tepsisi ile kadınlar tarafından taşındı.

Dualar eşliğinde toprağa verilen YPJ'li Polat'ın mezarına ise Newroz bayramında giydiği yöresel kıyafet ile sarı, kırmızı, yeşil kurdelesi bırakıldı. Polat'ın toprağa verilmesinin ardından saygı duruşunda bulunulurken törende konuşan YPJ'li Polat'ın annesi Fehime Polat, şehit annesi olmaktan gurur duyduğunu ifade ederek, "Sadece benim şehidim değil tüm Kürdistan'ın şehididir" dedi.

Yurttaşlar, daha sonra YPJ'li Polat için Kınas Tepe Mahallesi'nde kurulan taziyeye geçti.

KARS YPG'Lİ DOĞAN'I UĞURLADI

"Komutan Rubar Qamişlo Hamlesi" operasyonları kapsamında 7 Haziran'da Serêkaniyê'de yaşamını yitiren YPG savaşçısı Nurettin Albayrak (Özgür Doğan),Kars'ın Selim ilçesine bağlı Tuygun köyünde binlerce kişi tarafından son yolculuğuna uğurlandı. Kars girişinde çok sayıda araçlık konvoy ile karşılanan YPG'li Albayrak'ın cenaze törenine, MEYAD-DER temsilcileri, HDP Kars Milletvekili Şafak Özanli, HDP Iğdır milletvekilleri M. Emin Adıyaman ve Kıznaz Türkali, HDP, DBP Kars, Iğdır il ve ilçe örgütleri, Digor, Tuzluca, Hoşhaber belediye eşbaşkanları, Kars Kafkas Yurtsever Öğrenci Derneği (KA-YÖDER) ve çok sayıda yurttaş katıldı.

"Bijî Berxwedana YGP" ve ''Bijî Serok Apo'' sloganlarının atıldığı cenaze töreninde konuşan YPG'li Albayrak'ın babası Ömer Albayrak, çocuğunun Kürt halkının onuru, mücadelesi, kimliği ve benliği için YPG'ye katıldığını belirterek,"Silopi'de oğlumun binlerce kişi tarafından karşılandığını görünce Kürt halkının şehidini daha iyi anladığını gördüm" dedi.

YPG'li Albayrak'ın cenazesi dini vecibeleri yerine getirildikten sonra "Şehid namirin" sloganları eşliğinde toprağa verildi. (DİHA)

Son Düzenlenme Tarihi: 19 Haziran 2015 18:45
www.evrensel.net
ETİKETLER YPGYPJIŞİD