Türkiye’de 90 bin site yasaklı

Türkiye’de 90 bin site yasaklı

İstanbul Bilgi Üniversitesi Hukuk Fakültesi Profesörü Yaman Akdeniz, ABD Columbia Üniversitesinden gelen 30 kişilik öğrenci grubuna verdiği özel derste, internet yasaklarını anlattı ve “Halihazırda Türkiye’de 90 bin siteye erişim yasağı var” dedi.

 İstanbul Bilgi Üniversitesi, ABD Columbia Üniversitesinin “demokrasi” odaklı yaz okulu kapsamında santralistanbul Kampüsünde lisans ve yüksek lisans düzeyinde 30 kişilik öğrenci kafilesini ağırladı. Program kapsamında Orta Doğu, Kuzey Afrika ve Türkiye’nin önde gelen üniversitelerinde derslere katılan öğrencilere, İstanbul Bilgi Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yaman Akdeniz de “Türkiye’de İnternet Sansürü” başlıklı bir ders verdi.  

3 BİN KARAR VERİLDİ

Uygulanan yasaklarla bireysel olarak da mücadele ettiğinin altını çizen ve yasaklara ilişkin çarpıcı rakamlar paylaşan Akdeniz, “Türkiye’de halihazırda 90 bin siteye erişim yasağı var. Güncel rakamlara göre ağustos 2014 ile mayıs 2015 tarihleri arasında internet sansürü ile ilgili yaklaşık 3 bin karar verildi. Bu kararlarla 20 bin internet adresi bloke edildi. Kararların 700’ü Twitter, 500’ü Facebook,  200’ü de Youtube ile ilgiliydi” dedi. Akdeniz, “Anayasa mahkemesinin Twitter ve Youtube kararlarına rağmen erişim engellemeleri ve sansür artmaya devam etmekte” diye belirtti. (MEDYA SERVİSİ)

www.evrensel.net