Cansu Kaya cinayeti şüphelilerine linç girişimi

Cansu Kaya cinayeti şüphelilerine linç girişimi

Muğla'nın Ortaca ilçesinde kaybolduktan 3 gün sonra kanalda cesedi bulunan 18 yaşındaki Cansu Kaya cinayetinin şüphelileri 24 yaşındaki N.D. ve 17 yaşındaki M.P.C., sorgularının ardından götürüldükleri adliyede öfkeli kalabalık tarafından linç edilmek istendi. Jandarma, öfkeli kalabalığın saldırısından güçlükle kurtardığı şüphelileri, güvenlik koridoru oluşturarak adliyeye sokabildi.

Ortaca'nın Mergenli Mahallesi'nde yaşayan Cansu Kaya, geçen pazar günü, garson olarak çalıştığı Dalyan Mahallesi'ndeki restorandan, mesai bitiminin ardından ayrıldıktan sonra ortadan kayboldu. Dalyan'da kaldığı apart otele gitmeyen Kaya'ya cep telefonundan da ulaşamayan yakınları şüphelenip aramaya başladı. Jandarma ve polise de kayıp ihbarında bulunan yakınlarının endişeli bekleyişi, geçen salı günü acıyla son buldu. Cansu Kaya'nın cesedi, arama çalışmalarına katılan ablası Burcu Kaya tarafından Dalyan'ın Çandır Geçişi Mevkii'ndeki su kenarında bulundu.

Üzerinde sadece iç çamaşırı bulunan Kaya'nın yapılan ilk otopsisinde, cinsel saldırı bulguları, boğulduktan sonra cesedinin suya atıldığı ortaya çıktı. Otopsi sonrası cenazesi ailesine teslim edilen Kaya, geçen çarşamba günü, evinin önünde kılınan namazın ardından toprağa verildi. Genç kızın hem tabutuna, hem de mezarına gelinlik örtüldü.

ŞÜPHELİLERİ GÜVENLİK KAMERASI ELE VERDİ

Cesedin bulunmasının ardından jandarma ve polis, olayla ilgili soruşturma başlattı. Olayın aydınlığa kavuşturulması için ayrıca 5 kişilik jandarma özel ekibi kuruldu. Yapılan çalışmalarda 4'ü şüpheli olmak üzere toplam 11 kişinin ifadesine başvuruldu. Şüpheli görülen kişilerin evlerinde arama yapıldı. 

Cansu Kaya'nın cesedinin bulunduğu kanalda İl Emniyet Müdürlüğü Su Altı Grup Amirliği'ne bağlı Marmaris Dalgıç Polis Timi'nde görevli 4 kişilik ekip; genç kıza ait olabilecek çanta ve giysinin yanı sıra olası delilleri aradı. Ancak, kanaldaki aramada herhangi bir sonuç alınamadı.

Dalyan Mahallesi'ndeki işyeri ve mobese kameraları incelendi. Son olarak ablası Burcu Kaya ile kaybolduğu gün 23.00 ila 23.30 saatleri arasında telefon görüşmesi yapan ve yatacağını söyleyip telefonunu kapatan Cansu Kaya'nın, telefon görüşmesinden birkaç saat sonra, güvenlik kameraları görüntülerine göre; Dalyan'daki restoranda garson N.D. ve lise öğrencisi M.P.C. ile birlikte Maraş Mahallesi Sağlık Ocağı Sokağı üzerinde yolda yürürken görüldü. Bunun üzerine N.D. ve M.P.C. şüpheli olarak gözaltına alındı. Teknik incelemede de Cansu Kaya'nın, onlarla saat 01.20 ile 02.00 arasında cep telefonuyla görüşme yaptığı belirlendi. 

ÇELİŞKİLİ İFADELER

Gözaltına alındıkları gün iki şüphelinin ilk ifadelerinde "Teknede birlikte eğleniyorduk. M.P.C. suya atladı, arkasından da Cansu suya atladı. Cansu sudan çıkmayınca olay yerinden kaçtık. Cansu'ya ait elbise ve çantasını farklı bir noktaya götürerek yaktık" dedi. 

Daha sonra ifadelerini değiştiren şüphelilerden N.D., "Sağlık Ocağı Sokak üzerinde kanal üzerindeki iskeleye bağlı bir teknede içki içiyorduk. Bu sırada kız arkadaşımın arkadaşı Cansu Kaya'yı teknenin önünden geçerken gördük. Tekneye davet ettik, geldi. Canı sıkkındı, sormamıza rağmen nedenini söylemedi. Sonra yanımızdan ayrıldı. Kendisini bir daha görmedik" dedi. Şüpheli M.P.C. de aynı yönde ifade değiştirdi.

Şüpheliler ifadelerinin bir yerinde de Cansu Kaya'nın cep telefonu ve giysilerini kanala attıklarını söyleyince çelişki ve tutarsızlıklar dikkati çekti. Uzman ekip, kanalda Cansu'nun cep telefonu ve giysilerini yeniden aramaya başladı. 

LİNÇ GİRİŞİMİNDEN JANDARMA KURTARDI

İlçe Jandarma Komutanlığı'ndaki sorgularının ardından N.D. ile M.P.C. sağlık kontrolüne götürüldü, ardından da Ortaca Adliye'sine sevk edildi. 

Adliye önünde erken saatlerden itibaren Cansu Kaya'nın ailesi başta olmak üzere arkadaşları, çevre ilçelerde dahil olmak üzere kadın cinayetlerine karşı kurulan çeşitli platformlara üyeleri ile yüzlerce vatandaş, şüphelilerin getirildiği minibüsleri görünce bir anda hareketlendi.

Güçlükle adliye önüne ulaşabilen minibüsün durduğu anda, Cansu Kaya'nın babası Osman Kaya biranda öndeki minibüsün ön kapısını açıp içeri girdi. Osman Kaya, "Sen benim canımı aldım, ben de seni öldüreceğim. Pis katiller" diye bağırdı. Kaya'yı dört kişilik jandarma ekibi güçlükle minibüsten dışarı çıkardı. 

Minibüsten indirilen 2 şüpheli, bahçede 20 metrelik bölümden jandarma kordonu altında geçirilirken öfkeli kalabalık linç girişiminde bulundu. Güvenlik kordonunu aşan bazı kişiler, şüphelilere tekme tokat vurdu. Saldırı sırasında adliye girişindeki X- Ray cihazının devrilip arızalandı. Jandarma, adliye binasına kadar girip saldırıyı sürdüren kişilere sert müdahalede bulunarak uzaklaştırdıktan sonra şüphelileri adliye binasında güvenli bir yere götürdü.

Bölgeye takviye gelen polis ekiplerinin de desteğiyle jandarma, adliye bahçesinde bekleyen öfkeli kalabalığı uzaklaştırıldı. 

SINIRSIZLIK MEYDANI'NDA PROTESTO

Muğla'da Cansu Kaya cinayeti, çeşitli sivil toplum kuruluşu, dernek ve platforma üye kadınlar, Sınırsızlık Meydanı'nda protesto edildi. 'Yaşamak için yer üstünde kadınlara yaşam odaları mı gerekiyor?' yazılı dev pankart altında basın açıklamasını yapıldı. Karya Kadın Derneği üyesi Dilek Bulut tarafından yapılan açıklamada, 27 Haziran 2015 Cumartesi günü Dalyan'da kadın cinayetlerine karşı tepki için yürüyüş düzenleyeceklerini söyledi. (DHA)

Son Düzenlenme Tarihi: 20 Haziran 2015 15:48
www.evrensel.net